Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Basketball

1959–60 FIBA European Champions Cup

1959–60 FIBA European Champions Cup

 

 The 1959–60 FIBA European Champions Cup was third season of the European top-tier level professional basketball club competition FIBA European Champions Cup (now called EuroLeague). It was won by Rīgas ASK for the third straight time, an accomplishment only achieved again by Jugoplastika in the late 1980s, in 1989–1991. In the EuroLeague Finals, Riga defeated the Soviet Union League club, Dinamo Tbilisi, in both final games (51–61 & 62–69). Riga defeated Slovan Orbis Prague in the semifinals, and AŠK Olimpija in the quarterfinals.  1959–60 FIBA European Champions Cup Champions
  Soviet Union
Rīgas ASK
3rd Title
Play-Off bracketASK Riga 1959-60
  

Competition system

21 teams. European national domestic league champions, plus the then current FIBA European Champions Cup title holders only, playing in a tournament system. The Finals were a two-game home and away aggregate.
 

First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Marocaine Morocco 95–92 Portugal Coimbra 54–48 41–44
PAOK Greece 121–159 Romania Steaua Bucureşti 61–80 60–79
Wissenschaft East Germany 125–188 Finland Pantterit 88–84 66–78
Champion of the Italian LeagueItaly 0–4* Austria Union Babenberg 0-2 0-2
USC Heidelberg West Germany 90–113 Switzerland Urania Genève Sport 46-55 44-58
Rou'de Le'w Kayl Luxembourg 92–137 France Chorale Mulsant 47-60 45-77
Fenerbahçe Turkey 4–0** Israel Maccabi Tel Aviv 2-0 2-0

*Originally, the  Champion of the Italian League was drawn to play against the Austrian champion, but the former was Simmenthal Milano, who was banned in European competition. Since the Italian Federation refused to name another entrant in Champions Cup, Union Babenberg received a forfeit (2-0) in both games.

**Maccabi Tel Aviv withdrew before the competition due to internal problems and Fenerbahçe received a forfeit (2-0) in both games.

 

18-11-1959

US Marocaine Casablanca - Académica de Coimbra       54-48 (27-18)

US Marocaine (coach: xx): Robert Laville 26, Alex Desio,

Académica (coach: xx): Henrique Wilson, Luís de Sousa 3, Carlos Veloso 3, José Manuel 6, Mário Mexia 20, António Simões 5, Carlos Portugal 11, Vale, Carlos Lebre.

22-11-1959

BBC Sparta Bertrange - GS Chorale Mulsant Roanne       47-60 (22-24)

Attendance: 650

BBC Sparta (coach: Erny Bestgen): Marcel Arendt, Jean Becker, Jean Christophory, Robert Demuyser, Gaston Gerard, Jos Gerard, Pierre Lorang, François Nestgen, Marco Reuter, Paul Theisen.

26-11-1959

HSG Wissenschaft HU Berlin - Pantterit Helsinki       88-84 (42-45)

29-11-1959

PAOK Thessaloníkê - CCA Bucureşti       61-80 (17-37)

PAOK Thessaloníkê (coach: Iraklis Klagas): Mimis Dapontes, Georgios Theodoridis 7, Athanasios Stalios 6, Georgios Oikonomou 18, xx Paschalis 1, Iraklis Klagas 5, Orestis Angelidis 8, Kostas Kokkos 6, Anastasios Constantinidis 10.

CCA Bucureşti (coach: Constantin Herold): Andrei Folbert 14, Alexandru Fodor 16, Mihai Nedef 18, Emil Niculescu 19, Armand Novacek 8, Teodor Nedelea 4, Valeriu Gheorghe 1, Ioan Testiban, Ion Cimpoiaș.

12-12-1959

Académica de Coimbra - US Marocaine Casablanca       44-41 (19-24)

Fouled out: Wilson, Martinez, Laville, Borchard

Académica (coach: xx): Luís de Sousa 2, José Manuel 4, Mário Mexia 22, Henrique Wilson 8, António Simões 2, Carlos Portugal 5, Carlos Lebre 2.

US Marocaine (coach: xx): Juy Savery 4, Robert Laville 10, Alex Desio 9, Jacques Martinez 2, Jean Ripoll, Claude Adamantadis, Jacques Belilty 2, Yvan Borchard 14.

12-12-1959

USC Heidelberg - Urania GS Genève       46-55 (19-23)

USC Heidelberg (coach: Anton Kartak): xx Cooper 11, Hannes Neumann 13, Oskar Roth 8,

Urania GS (coach: Marco Bossy): Werner Deforel 18, Michel Currat, Fletcher Johnson 18,

13-12-1959

CCA Bucureşti - PAOK Thessaloníkê       79-60 (35-22)

CCA Bucureşti (coach: Constantin Herold): Andrei Folbert 17, Teodor Nedelea 2, Ion Dinescu 4, Emil Niculescu 10, Mihai Nedef 15, Alexandru Fodor 12, Armand Novacek 10, Ioan Testiban 3.

PAOK Thessaloníkê (coach: Iraklis Klagas): Georgios Oikonomou 27, Athanasios Stalios 19, Georgios Theodoridis 6, Anastasios Konstantinidis 4, Kostas Kokkos 3, Orestis Angelidis 1, Iraklis Klagas 5, xx Paschalis.

18-12-1959

Pantterit Helsinki - HSG Wissenschaft HU Berlin       78-66 (49-30)

20-12-1959 – Salle du Ligon

Urania GS Genève - USC Heidelberg       58-44 (28-19)

Attendance: 650

Urania GS (coach: Marco Bossy): Fletcher Johnson 15, Werner Deforel 10, Luc Riethauser 8, Adolf Weilenmann 8, Michel Currat 8, Robert Lacock 3, Fred Liebich 2, Philippe Bonjour 2, Jean Weilenmann 2.

USC Heidelberg (coach: Anton Kartak): Hannes Neumann 14, Oskar Roth 11, Werner Lamade 9, Horst Stein 4, xx Cooper 4, Ludwig Gundacker 1, xx Crowley 1.

20-12-1959 – Salle des Sports

GS Chorale Mulsant Roanne - BBC Sparta Bertrange       77-45 (36-18)

Attendance: 1250

 

Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Union Babenberg Austria 134–184 Socialist Federal Republic of Yugoslavia AŠK Olimpija 83–84 51–100
Fenerbahçe Turkey 116–139 Bulgaria Academic 61-69 55-70
Marocaine Morocco 126–180 Spain FC Barcelona 65–82 61–98
Pantterit Finland 162–184 Poland Polonia Warsaw 84–88 78–96
Urania Genève Sport Switzerland 128–148 Czechoslovakia Slovan Orbis 54–62 74–80
Chorale Mulsant France 115–109 Belgium Antwerpse 54-53 61-56
Steaua Bucureşti Romania 155–173 Soviet Union Dinamo Tbilisi 87–83 68–90
 

12-01-1960 – Pavillon des Sports

Urania GS Genève - BK Slovan Orbis Praha       54-62 (28-31)

Urania GS (coach: Marco Bossy): Michel Currat 20, Werner Deforel 14, Fletcher Johnson 10, Adolf Weilenmann 6, Luc Riethauser 3, Philippe Bonjour 1, Eric Filliettaz, Fred Liebich.

BK Slovan Orbis (coach: Jiří Matoušek): Vladimír Janout 13, Jiří Tětiva 14, Jaroslav Šíp 11, Zdeněk Rylich 8, Jiří Blank 3, Ladislav Hronek 8, Bohuslav Rylich 3, Jaroslav Tětiva 2.

14-01-1960 - Palais des Congrès

US Marocaine Casablanca - CF Barcelona       65-82 (30-43)

Attendance: 5000

Fouled out: -

US Marocaine (coach: M. Seltzer): Ivon Boschard 8, Claude Adamantiadis 2, Guy Savéry 2, Robert Laville 31, Alex Desio 14; Guy Martínez, xx Ripoll 4, xx Belilty 4, xx Legue, xx Toledano.

CF Barcelona (coach: Jaime Isal): Raúl Cano 5, Juan Canals 3, José Luis Martínez 12, Pepito Ruaño 19, Alfonso Martínez 33; Roberto Plana, Andrés Valbuena, Nino Buscató 10.

15-01-1960

Pantterit Helsinki - KS Polonia Warszawa       84-88 (41-47)

KS Polonia (coach: Jerzy Groyecki): Janusz Wichowski 25,

15-01-1960

Union Babenberg - AŠK Olimpija Ljubljana       83-84 (38-36; 72-72)

15-01-1960

GS Chorale Mulsant Roanne - Antwerpse BC Antwerp       54-53 (25-33)

GS Chorale (coach: André Vacheresse): André Vacheresse 14, Gabriel Lavaud 2, Roger Guillaume 12, Henri Villecourt 8, Jean Chaptard 5, Jean-Baptiste Ré 8.

Antwerpse BC (coach: Guy Van den Broeck): René Aerts 27, Jef Eygel 5, Liévin Vinck 6, Ètienne Aerts 1, Joseph Decombe 12, Charles Feyen 2.

17-01-1960

CCA Bucureşti - BK Dinamo Tbilisi       87-83 (32-34; 78-78)

21-01-1960 - Palacio Municipal de Deportes

CF Barcelona - US Marocaine Casablanca       98-61 (49-39)

Attendance: 5000

Fouled out: -

CF Barcelona (coach: Jaime Isal): Nino Buscató 9, Raúl Cano 8, Juan Canals 2, José Luis Martínez 12, Alfonso Martínez 34; Pepito Ruaño 11, Roberto Plana 10, Hiram Ruiz 6, Andrés Valbuena 6.

US Marocaine (coach: M. Seltzer): Ivon Boschard 13, Claude Adamantiadis 10, Guy Savéry 10, Robert Laville 9, Alex Desio 9; xx Ripoll 4, xx Belilty 4, Guy Martínez 2.

23-01-1960

BK Slovan Orbis Praha - Urania GS Genève       80-74 (40-36)

Fouled out: Currat, Johnson, Deforel

BK Slovan Orbis (coach: Jiří Matoušek): Vladimír Janout 20, Jiří Tětiva 26, Bohuslav Rylich 15,

Urania GS (coach: Marco Bossy): Michel Currat xx, Fletcher Johnson 14, Werner Deforel 18, Blake Weilenmann xx, Luc Riethauser xx; Fred Liebich 9,

24-01-1960

KS Polonia Warszawa – Pantterit Helsinki       96-78 (44-33)

27-01-1960

Antwerpse BC Antwerp - GS Chorale Mulsant Roanne       56-61 (32-32)

Antwerpse BC (coach: Guy Van den Broeck): René Aerts 17, Joseph Decombe 8, Jef Eygel 16, Ètienne Aerts 5, Liévin Vinck 6; Josef du Jardin 4, Charles Feyen.

GS Chorale (coach: André Vacheresse): André Vacheresse 9, Maurice Marcelot 12, Roger Guillaume 25, Henri Villecourt 2, Jean-Baptiste Ré 11; Jean Chaptard, Georges Ray 2.

30-01-1960

Fenerbahçe SK - BK Akademik Plovdiv       61-69 (29-30)

Attendance: 2000

Fenerbahçe SK (coach: Samim Göreç): Mehmet Baturalp 13, Güner Yalçıner 8, Ömer Urkon 20, Tuncer Kobaner 11, Güner Çakar 4, Tuğrul Kutadgobilik 5.

BK Akademik (coach: xx): Georgi Panov 17, Ljubomir Panov 10, xx Bobev 5, Petko Lazarov 10, Nikola Ilov 13, Atanas Atanasov 6, Aleksandăr Blagoev, Konstantin Stoimenov 8, Ivan Emanuilov, xx Ivanov.

30-01-1960

AŠK Olimpija Ljubljana - Union Babenberg       100-51 (45-21)

31-01-1960

BK Dinamo Tbilisi - CCA Bucureşti       90-68 (44-27)

BK Dinamo (coach: Otar Korkia): Aleksander Kiladze, Guram Minashvili, Levan Moseshvili, Vladimer Ugrekhelidze, Anzor Lezhava

CCA Bucureşti (coach: Constantin Herold): Ion Dinescu, Andrei Folbert, Mihai Nedef, Alexandru Fodor, Armand Novacek

10-02-1960

BK Akademik Plovdiv - Fenerbahçe SK       70-55 (39-28)

BK Akademik (coach: xx): Georgi Panov 4, Ljubomir Panov 7, Petko Lazarov 8, xx Bobev 2, Atanas Atanasov 12, Nikola Ilov 8, Konstantin Stoimenov 12, xx Miloser 6, Ivan Emanuilov 10.

Fenerbahçe SK (coach: Samim Göreç): Mehmet Baturalp 10, Ömer Urkon 19, Tuncer Kobaner 19, Güner Yalçıner 5, Güner Çakar, Tuğrul Kutadgobilik 2, Gökhan Kökeş.

 
Automatically qualified to the quarter finals
  • Soviet Union Rīgas ASK (title holder)
 

Quarterfinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Soviet Union 145–136 Bulgaria Academic 76–64 69–72
FC Barcelona Spain 105–114 Poland Polonia Warsaw 64–65 41–49
AŠK Olimpija Socialist Federal Republic of Yugoslavia 142–174 Soviet Union Rīgas ASK 79–95 63–79
Chorale Mulsant France 120–124 Czechoslovakia Slovan Orbis 68-59 52-65
 

21-02-1960 - Palacio Municipal de Deportes

CF Barcelona - KS Polonia Warszawa       64-65 (28-33)

Attendance: 5000

Fouled out: Jędrzejewski 33’

CF Barcelona (coach: Jaime Isal): Nino Buscató 14, Raúl Cano 2, José Luis Martínez 8, Pepito Ruaño 8, Alfonso Martínez 28; Hiram Ruiz 2, Andrés Valbuena 2.

KS Polonia (coach: Jerzy Groyecki): Witold Zagórski 8, Bogdan Karbownicki 4, Tadeusz Bugaj 4, Jerzy Piskun 11, Janusz Wichowski 36; Witold Jędrzejewski 2, Wacław Komala.

21-02-1960

GS Chorale Mulsant - BK Slovan Orbis Praha       68-59 (32-27)

25-02-1960

AŠK Olimpija Ljubljana - Rīgas ASK       79-95 (42-37)

Rīgas ASK (coach: Aleksandr Gomel’skij): Juris Kalniņš 32, Alvils Gulbis 29, Andrejs Bergs, Gundars Muižnieks, Leons Jankovskis, Jānis Krūmiņš,

27-02-1960

BK Akademik Plovdiv - BK Dinamo Tbilisi       64-76 (32-45)

6-03-1960

BK Dinamo Tbilisi - BK Akademik Plovdiv       72-69 (34-34)

11-03-1960

BK Slovan Orbis Praha - GS Chorale Mulsant       65-52 (34-31)

BK Slovan Orbis: Jaroslav Tetiva 23, Jiří Tetiva 12, Bohuslav Rylich 12,

GS Chorale: Roger Guillaume 13, Jean Chaptard 13, Henri Villecourt 11,

13-03-1960 - Akademia Wychowania Fizycznego

KS Polonia Warszawa - CF Barcelona       49-41 (24-17)

KS Polonia (coach: Jerzy Groyecki): Marcin Herbst 4, Bogdan Karbownicki 5, Tadeusz Bugaj 7, Jerzy Piskun 12, Janusz Wichowski 18; Wacław Komala 2, Witold Zagórski 1, Witold Jędrzejewski.

CF Barcelona (coach: Jaime Isal): Nino Buscató 5, Raúl Cano 5, José Luis Martínez 5, Pepito Ruaño 13, Alfonso Martínez 5; Hiram Ruiz 8, Juan Canals.

20-03-1960

Rīgas ASK - AŠK Olimpija Ljubljana       79-63 (38-29)

Rīgas ASK (coach: Aleksandr Gomel’skij): Alvils Gulbis 16, Jānis Krūmiņš 22, Valdis Muižnieks 14, Maigonis Valdmanis xx, Leons Jankovskis xx, Gundars Muižnieks xx, xx

AŠK Olimpija (coach: Boris Kristančič): Ivo Daneu 23, Igor Jelnikar 7, Matija Dermastija 10, Janez Bajc 8, Marjan Kandus xx, Miha Lokar xx, xx

 

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Soviet Union 152–126 Poland Polonia Warsaw 88–65 64–61
Rīgas ASK Soviet Union 151–114 Czechoslovakia Slovan Orbis 82-55 69-59
 

9-04-1960

Rīgas ASK - BK Slovan Orbis Praha       82-55 (34-32)

Rīgas ASK (coach: Aleksandr Gomel’skij): Maigonis Valdmanis, Valdis Muižnieks 23, Gundars Muižnieks, Jānis Krūmiņš 22, Juris Kalniņš; Alvils Gulbis,

BK Slovan Orbis (coach: Jiří Matoušek): Jaroslav Šíp 10, Zdeněk Škeřík, Jaroslav Tětiva 10, Zdeněk Rylich, Bohuslav Rylich 13;

13-04-1960

BK Dinamo Tbilisi - KS Polonia Warszawa       88-65 (39-36)

16-04-1960

BK Slovan Orbis Praha - Rīgas ASK       59-69 (29-37)

BK Slovan Orbis (coach: Jiří Matoušek): Jaroslav Šíp 14, Zdeněk Škeřík 9, Jaroslav Tětiva 16, Vladimír Janout 12, Bohuslav Rylich;

Rīgas ASK (coach: Aleksandr Gomel’skij): Maigonis Valdmanis, Juris Kalniņš 12, Valdis Muižnieks 13, Gundars Muižnieks 8, Jānis Krūmiņš 28;

27-04-1960

KS Polonia Warszawa - BK Dinamo Tbilisi       61-64 (30-34)

 

Finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Soviet Union 113–130 Soviet Union Rīgas ASK 51–61 62–69
 1960-1.JPG
 1960-2.JPG
 1960-3.JPG
 
 

 

Flag Counter