Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

All Athletics Menu

African Competitions in Athletics

2019 West African Athletics Championships - Nianey

 

25/07/2019 - 27/07/2019
Niamey

Niger

     

MEN

100m: (25, +0.7) 1. Edwin Gadayi GHA 10.55, 2. Gnamien Nehemie N’Goran CIV 10.72, 3. Moriba Coulibaly MLI 10.93, 4. Alpha Breezy Kamara SLE 10.96, 5. Medard Nayo TOG 11.13, 6. Issifou Boni BEN 11.23, 7. Mato Hima Rabiou NIG 11.31, Benjamin Azamati GHA DQ
(heats)
(1) 1. Edwin Gadayi GHA 10.72, 2. Gnamien Nehemie N’Goran CIV 10.90, 3. Mato Hima Rabio NIG 11.22, 4. Medard Nayo TOG 11.31
(2) 1. Benjamin Azamati GHA 10.66, 2. Alpha Breezy Kamara SLE 11.06, 3. Moriba Coulibaly MLI 11.12, 4. Issifou Boni BEN 11.38
u20: (25, +0.7) 1. Issa Sangare MLI 10.65, 2. Ibrahim Musa Bangura SLE 10.88, 3. Ibrahim Diomande CIV 10.92, 4. Abdramane Simpore BUR 11.14, 5. Amidu Dumbuya SLE 11.18, 6. Saguirou Badamassi NIG 11.25, Jules Waiga BEN DQ

200m: (27, -1.0) 1. Edwin Gadayi GHA 20.84, 2. Henry Bandiacky SEN 21.09, 3. Raymond French GHA 21.12, 4. Gnamien Nehemie N’Goran CIV 21.70, 5. Alpha Breezy Kamara SLE 22.14, 6. Ousseni Djibo NIG 22.19, 7. Médard Nayo TOG 22.35, 8. Mohamed Yusuf NGR 22.59
(heats, 26)
(1, -0.1) 1. Gnamien Nehemie N’Goran CIV 22.07, 2. Ousseni Djibo NIG 22.38, 3. Mohamed Yusuf NGR 22.63, 4. Julius Bai Kalokoh SLE 22.73, 5. Issifou Boni BEN 23.38
(2, -0.2) 1. Edwin Gadayi GHA 21.18, 2. Raymond French GHA 21.25, 3. Henry Bandiacky SEN 21.85, 4. Alpha Breezy Kamara SLE 22.34, 5. Médard Nayo TOG 22.47, 6. Mato Hima Rabiou NIG 23.09, 7. Godpower Ossai NGR 23.67
u20: (27, +0.8) 1. Issa Sangare MLI 21.26, 2. Ibrahim Musa Bangura SLE 21.47, 3. Moustapha Gueye EN 22.01, 4. Kouame Mardochee Yao CIV 22.25, 5. Mahamadou Dabougui NIG 22.70, 6. Amidu Dumbuya SLE 22.76, 7. Jules Waiga BEN 22.93, 8. H. Der Some BUR 23.07

400m: (26) 1. Ibrahima Mbengue SEN 47.33, 2. Diakalia Bamba MLI 47.79, 3. Ousseni Djibo NIG 47.85, 4. Emmanuel Nimo GHA 47.93, 5. Moussa Zaroumey NIG 47.97, 6. Ezéchiel Kra CIV 48.73, 7. Alford Conteh SLE 48.98
u20: 1. Edmond Hounthon BEN 47.53, 2. Ghad Owusu GHA 47.81, 3. Sinaly Coulibaly MLI 48.16, 4. David Olowookere NGR 48.37, 5. Chaibou Hilla NIG 48.46, 6. Gnazou Désiré Kodjo CIV 49.73, 7. Ibrahim Koroma SLE 49.86, 8. Mamadou Aliou Diallo SEN 50.64

800m: (26) 1. Nahantihi Mamane Sani NIG 1:54.34, 2. Lamine Diop SEN 1:55.01, 3. Amar Dieng SEN 1:55.41, 4. Atta Stéphane Koffi CIV 1:56.37, 5. Kalie Sesay SLE 1:57.42, 6. Gbenga Bakre NGR 1:59.29

1500m: (25) 1. Karim Soumanou BEN 3:57.57, 2. Bachirou Moutari Abdou NIG 3:58.37, 3. Osman Challey SLE 4:00.43, 4. Hamidou Diarra MLI 4:04.99, 5. Atta Stéphane Koffi CIV 4:05.98, 6. Midaouni Kakomissa TOG 4:10.11
u20: (25) 1. Mahamane Sani Nahantchi NIG 3:58.35, 2. Kalie Sesay SLE 3:59.80, 4. Chaibou Hilla 4:04.09

5000m: (27) Moipah Kombate TOG 14:42.12, 2. Mahamane Tassiou Seydou Gonda NIG 14:46.17, 3. Mor Fall SEN 14:52.28, 4. Osman Challey SLE 15:22.26, 5. Oyou Douti TOG 15:42.79

110H: (26, -0.4) 1. Louis-François Mendy SEN 13.95, 2. Souleymane Ouedraogo BUR 14.64, 3. Yusuf Mohammed NGR 14.76, 4. Alhaji Macsoud Bangura SLE 15.30
u20: (+0.3) 1. Mouhamadou Lamine Sakho SEN 14.19, 2. David Olowookere NGR 14.59, 3. Abdramane Simpore BUR 14.72, 4. Saguirou Badamassi NIG 14.80

400H: (27) 1. Bienvenu Sawadogo BUR 50.62, 2. Oumar Babou SEN 50.67, 3. Seidu Baba GHA 50.87, 4. Gbenga Bakre NGR 53.19, 5. Alhaji Macsoud Bangura 56.38
u20: 1. David Olowookere NGR 52.03, 2. Irené Bado BUR 53.70, 3. Gaoussou Coulibaly MLI 54.06, 4. Abdoulaye Thiamane SEN 54.16

High jump: (26) 1. Noé Onadja BUR 2.15m, 2. Alou Coulibaly MLI 1.75m, 3. Yacouba Loue BUR 1.70m

Long jump: (27) 1. Thierry Konan CIV 7.31m, 2. Lazare Simklina TOG 7.30m, 3. Jeff Hammond GHA 7.13m, 4. Godspowers Ossai NGR 7.12m, 5. Jean-Claude Rouamba BUR 6.81m, 6. Abdulaziz Kalla Ousmane NIG 6.47m
u20: 1. N’Zebou Attoungbre CIV 6.84m, 2. Farissou Ibrahim NIG 6.69m, 3. Yacouba Loue BUR 6.20m, 4. Amidu Dumbuya SLE 5.99m, 5. Moustapha Gueye SEN 5.83m

Triple: (26) 1. Jean-Claude Rouamba BUR 15.73m, 2. Lamori Mohamed Drabo CIV 15.56m, 3. Abdulaziz Kalla Ousmane NIG 15.00m, 4. Alou Coulibaly MLI 14.86m
u20: 1. N’Zebou Attoungbre CIV 15.19m, 2. Yacouba Loue 13.56m

Shot put: (25) 1. Moussa Diarra MLI 14.08m, 2. Romainio Houndeladji BEN 13.65m, 3. Sié Fahige Kambou BUR 13.07m, 4. Abdulaziz Bako NIG 10.95m, 5. Tenneson Jenkins SLE 10.34m

Discus: (27) 1. Eke Kalu NGR 45.87m, 2. Sié Fahige Kambou BUR 44.77m, 3. Romainio Houndeladji BEN 42.78m, 4. Abdulaziz Bako NIG 33.23m, 5. Tenneson Jenkins SLE 28.73

Medley relay: (27) 1. Senegal 1:51.38, 2. Ghana 1:51.73, 3. Burkina Faso 1:53.02, 4. Sierra Leone 1:53.57, 5. Niger 1:53.61, 6. Côte d’Ivoire 1:55.10, 7. Nigeria 1:56.18, 8. Benin 1:59.87

WOMEN

100m: (25, -1.2) 1. Amina Seyni NIG 11.50, 2. Mariam Bance BUR 11.83, 3. Fatmata Awolo SLE 12.00, 4. Halutie Hor GHA 12.16, 5. Eméfa Bouley TOG 12.20, 6. Adjoua Tryphène Kouame CIV 12.23, 7. Béatrice Midomide BEN 12.33, 8. Aminata Bah MLI 12.59
(heats)
(1) 1. Fatmata Awolo SLE 12.14, 2. Aminata Bah MLI 12.71, 3. Adjoua Tryphène Kouame CIV 12.35, 4. Béatrice Midomide BEN 12.33, 5. Sakina Yahaya NIG 13.11
(2) 1. Mariam Bance BUR 11.85, 2. Eméfa Bouley TOG 12.25, 3. Halutie Hor GHA 12.26, 4. Amina Seyni NIG 11.66
u20: (25, +0.2) 1. Marvelous Asemota NGR 12.08, 2. Akouvi Judith Koumedzina TOG 12.21, 3. N’da Akissi Bledja Kouassi CIV 12.23, 4. Fatmata Bangura SLE 12.26, 5. Fatoumata Koala BUR 12.27, 6. Bilamba Dembele MLI 12.64, 7. Samira Awale NIG 13.03

200m: (27, +0.4) 1. Amina Seyni NIG 22.90, 2. Grace Obour GHA 23.83, 3. Mariam Bance BUR 23.94, 4. Ndeye Arame Toure SEN 24.09, 5. Souliatou Saka BEN 24.24, 6. Fatmata Awolo SLE 24.56, Eméfa Bouley TOG DQ
u20: (27, +0.2) 1. Christelle Roxane Ore CIV 24.42, 2. Marvelous Asemota NGR 24.53, 3. Maty Assane Diop SEN 24.96, 4. Fatmata Bangura SLE 25.37, 5. Coumba Traore MLI 25.63, 6. Akouvi Judith Koumedzina TOG 25.69, 7. Khoury DIagne SEN 25.72, 8. Immaculée Tchakessou BEN 26.70
(heats, 26)
(1, -0.7) 1. Marvelous Asemota NGR 24.80, 2. Maty Assane Diop SEN 25.22, 3. Akouvi Judith Koumedzina TOG 26.06, 4. Immaculée Tchakessou BEN 26.60, 5. Nancy Saah LBR 26.96
(2, -0.6) 1. Christelle Roxane Ore CIV 24.41, 2. Fatmata Bangura SLE 25.36, 3. Khoury Diagne SEN 25.74, 4. Coumba Traoré MLI 26.02, 5. Hawa Zakary NIG 27.87

400m: (26) 1. Grace Obour GHA 53.23, 2. Fatou Gaye SEN 54.44, 3. Souliatou Saka BEN 54.67, 4. Oluchi Offorma BGR 56.60, 5. Mary Thomas Tarawally SLE 56.74, 6. Kadia Dembele MLI 56.81, 7. Shadrack Drusile Zirignon CIV 56.89, 8. Davito Oloh TOG 58.58
u20: 1. Koumba Sidibe MLI 56.35, 2. Kadiatu Kanu SLE 56.89, 3. Eléonore Nguessan CIV 57.99, 4. Divine Tchabi BEN 60.23

800m: (26) 1. Rita Kyere GHA 2:10.15, 2. Mary Kamara SLE (u20) 2:10.86, 3. Elizabeth Boamah GHA (u20) 2:12.15, 4. Aichatou Aboudou BEN (u20) 2:16.14, 5. Offorma Oluchi NGR 2:23.70, 6. Mariama Ibrahim NIG (u20) 2:31.85

1500m: (27) 1. Noelie Yarigo BEN 4:29.5, 2. Adama Barry Ba SEN 4:41.8, 3. Habibatou Bamba MLI 4:48.4, 4. Isatu Turay SLE 4:53.4, 5. Essossinam N’goum TOG 4:57.0
u20: 1. Jane Kargbo SLE 4:45.90, 2. Aïchatou Aboudou BEN 4:51.31, 3. Ladi Lamboni TOG 4:52.04, 4. Ramatou Abdoulaye NIG 4:53.51, 5. Adjara Diarra MLI 4:54.20

5000m: (25) 1. Isatu Turay SLE 17:56.85, 2. Bentille Djerikou BEN 17:58.25, 3. Kpéta Tchatom TOG 18:08.39

100H: (26, -0.3) 1. Adama Faye SEN 14.13, 2. Madeleine Bognini BUR 15.15, 3. Aïssata Diarra MLI 15.40
u20: (-0.4) 1. Madina Toure BUR 15.18, 2. Sarah Ochigbo NGR 15.37, 3. Ndeye Fatou Sembene Diop SEN 15.43, 4. Namisa Johnny SLE 15.73, 5. Munef Iris Vannessa Kemonsiehi CIV 19.12

400H: (27) 1. Rokia Fofana BUR 59.47, 2. Adama Faye SEN 1:01.80, 3. Patricia Ahomakpo BEN 1:02.84, 4. Shadrack Zirignon CIV 1:03.43
u20: 1. Fatoumata Koala BUR 1:00.15, 2. Sarah Ochibo 1:01.06, 3. Ndeye Fatou Sembene Diop SEN 1:06.11, 4. Hawa Zakary NIG 1:08.01

High jump: (25) 1. Fatimata Zoungrana BUR 1.71m, 2. Rose Yeboah GHA 1.66m, 3. Aminata Bah MLI 1.55m, 4. Malika Abdou NIG 1.50m, 5. Aman Marie Félicité Assande CIV 1.50m
u20: 1. Bilamba Dembele MLI 1.45m, 2. Namisa Johnny SLE 1.40m

Long jump: (27) 1. Yah Soucko Koita MLI 5.83m, 2. Besehon Flore Soukouri CIV 5.74m, 3. Mariam Issifou BEN 5.58m, 4. Abdou-Kérim Issiaka TOG 5.57m, 5. Yayé Sakina NIG 5.19m
u20: 1. Saly Sarr SEN 5.08m, 2. Divine Tchabi BEN 4.75, 3. Madina Toure BUR 4.61m, 4, Samira Awali NIG 4.44m

Triple: (26) 1. Sangone Kandji SEN 12.89m, 2. Besehon Flore Soukouri CIV 12.68m, 3. Mariam Issifou BEN 12.33m, 4. Madeleine Bognini BUR 12.26m, 5. Yah Soucko Koita MLI 11.95m
u20: 1. Saly Sarr SEN 12.53m, 2. Madina Touré BUR 11.69m, 3. Divine Tchabi BEN 10.36m, Samira Awale NIG NM

Shot put: (25) 1. Leila Yahaya NIG 13.37m NR, 2. Sali Nadounke BUR 12.60m, 3. Anabal Orobosa NGR 7.69m
u20: Maimouna Camara CIV 11.26m, 2. Brigitte Tchede BEN 9.25m, 3. Mayally SLE 7.55m

Discus: (27) 1. Sali Nadounke BUR 34.96m, 2. Leila Yahaya NIG 30.83m NR, 3. Anabel Orobosa NGR 30.59m
u20: 1. Brigitte Tchede 34.37m, 2. Maimouna Camara CIV 25.57m, 3. Sesay Mayalli SLE 18.73m

Medley relay: (27) 1. Benin 2:07.99, 2. Niger 2:09.28, 3. Côte d’Ivoire 2:10.98, 4. Burkina Faso 2:11.61, 5. Sierra Leone 2:11.71, 6. Ghana 2:14.00, 7. Mali 2:15.88, 8. Nigeria 2:33.54

   
Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events