Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

All Athletics Menu

1964 Athletics Summary in Olympics

Info about the Games    
Host City: Tokyo, Japan Participants: 1,018 (782 men and 236 women) from 80 countries  poster1964.jpg
Date Started: October 14, 1964 Youngest Participant: GHA Alice Annum (15 years, 360 days)
Date Finished: October 21, 1964 Oldest Participant: SWE John Ljunggren (45 years, 40 days)
Events: 36 Most Medals (Athlete): 3 athletes with 3 medals
  Most Medals (Country): USA United States (24 medals)
   
Venue

 National Stadium

  Fuchu City (Marathon, 50 km walk)
 400 m Capacity 71,600
 1964_olympic_stadium.jpg
Year Dates City Venue Countries Athletes Men Women Events (Men/Women)
1964 Oct 14-21 Tokyo,JPN National Stadium 80 1018 782 236 36 24/12
Athletics at the
1964 Olympic Games Tokyo, Japan
Men's 100 m Women's 100 m
Men's 200 m Women's 200 m
Men's 400 m Women's 400 m
Men's 800 m Women's 800 m
Men's 1500 m Women's 80 m Hurdles
Men's 5000 m Women's 4 x 100 m
Men's 10000 m Women's High Jump
Men's 110 m Hurdles Women's Long Jump
Men's 400 m Hurdles Women's Shot Put
Men's 3000 m steeple Women's Discus Throw
Men's 4 x 100 m Women's Javelin Throw
Men's 4 x 400 m Women's Pentathlon
Men's Marathon
Men's 20 km Walk
Men's 50 km Walk
Men's High Jump
Men's Pole Vault
Men's Long Jump
Men's Triple Jump
Men's Shot Put
Men's Discus Throw
Men's Hammer Throw
Men's Javelin Throw
Men's Decathlon
Abebe Bikila the winner of the Marathon

Overview

 
The 1964 Olympics were awarded to Tokyo, Japan, which hoped to use the Games as a coming out party to show the world it had recovered from World War II. The Japanese spent lavishly on the Games, with per capita costs per athlete higher than any Games before or since, measured in constant dollars. Signifying where they had been, the final torch bearer was a Japanese runner, Yoshinori Sakai, who had been born in Hiroshima on the day the atomic bomb immolated that city. The star of the Games on the track was [Peter Snell], the New Zealand middle distance runner. He had won the 800 metres in 1960 in something of an upset, but was by 1964 the best miler in the world. He chose to run both the 800 and 1,500 and won both races rather comfortably. The other double winner was Soviet [Tamara Press] in the shot put and discus. There were several repeat winners, in addition to Snell in the 800. [Al Oerter] won his third consecutive discus gold medal, despite being injured and competing in pain. [Józef Szmidt] (POL) defended his triple jump title, and [Abebe Bikila] (ETH) again won the marathon. Australian [Betty Cuthbert] had won the 100 and 200 in Melbourne in 1956. She was back and moved up a bit to win the 400 metres, contested by women for the first time. She narrowly defeated Britain’s [Ann Packer], who moved up to the 800 and won in world record time. The biggest upsets occurred in the distance races. Americans had rarely performed well in these but they won both the 5K and 10K. [Bob Schul] in the 5,000 was not unexpected as he was a top runner with an outstanding kick. But in the 10K, [Billy Mills] won what may still be considered the biggest upset in Olympic track & field history. Australian world record holder [Ron Clarke] finished third behind Mills, and was later asked if he had been worried about Mills, “Worried about him? I never heard of him.”
From Wikipedia, the free encyclopedia

At the 1964 Summer Olympics in Tokyo, the athletics competition included 36 events, 24 for men and 12 for women. The women's 400 metres and women's pentathlon events were newly introduced at these Games. There were a total number of 1016 participating athletes from 82 countries.

Medal summary

Men

Women

EventGoldSilverBronze
100 metres Bob Hayes
 United States
10.0
(=WR)
Enrique Figuerola
 Cuba
10.2 Harry Jerome
 Canada
10.2
200 metres Henry Carr
 United States
20.3
(OR)
Paul Drayton
 United States
20.5 Edwin Roberts
 Trinidad and Tobago
20.6
400 metres Mike Larrabee
 United States
45.1 Wendell Mottley
 Trinidad and Tobago
45.2 Andrzej Badeński
 Poland
45.6
800 metres Peter Snell
 New Zealand
1:45.1
(OR)
Bill Crothers
 Canada
1:45.6 Wilson Kiprugut
 Kenya
1:45.9
1500 metres Peter Snell
 New Zealand
3:38.1 Josef Odložil
 Czechoslovakia
3:39.6 John Davies
 New Zealand
3:39.6
5000 metres Bob Schul
 United States
13:48.8 Harald Norpoth
 Germany
13:49.6 Bill Dellinger
 United States
13:49.8
10,000 metres Billy Mills
 United States
28:24.4
(OR)
Mohammed Gammoudi
 Tunisia
28:24.8 Ron Clarke
 Australia
28:25.8
110 metres hurdles Hayes Jones
 United States
13.67 Blaine Lindgren
 United States
13.74 Anatoly Mikhailov
 Soviet Union
13.78
400 metres hurdles Rex Cawley
 United States
49.6 John Cooper
 Great Britain
50.1 Salvatore Morale
 Italy
50.1
3000 metres steeplechase Gaston Roelants
 Belgium
8:30.8
(OR)
Maurice Herriott
 Great Britain
8:32.4 Ivan Belyayev
 Soviet Union
8:33.8
4×100 metres relay  United States (USA)
Paul Drayton
Gerry Ashworth
Richard Stebbins
Bob Hayes
39.0
(WR)
 Poland (POL)
Andrzej Zieliński
Wiesław Maniak
Marian Foik
Marian Dudziak
39.3  France (FRA)
Paul Genevay
Bernard Laidebeur
Claude Piquemal
Jocelyn Delecour
39.3
4×400 metres relay  United States (USA)
Ollan Cassell
Mike Larrabee
Ulis Williams
Henry Carr
3:00.7
(WR)
 Great Britain (GBR)
Tim Graham
Adrian Metcalfe
John Cooper
Robbie Brightwell
3:01.6  Trinidad and Tobago (TRI)
Edwin Skinner
Kent Bernard
Edwin Roberts
Wendell Mottley
3:01.7
20 kilometres walk Ken Matthews
 Great Britain
1:29:34.0
(OR)
Dieter Lindner
 Germany
1:31:13.2 Volodymyr Holubnychy
 Soviet Union
1:31:59.4
50 kilometres walk Abdon Pamich
 Italy
4:11:12.4
(OR)
Paul Nihill
 Great Britain
4:11:31.2 Ingvar Pettersson
 Sweden
4:14:17.4
Marathon Abebe Bikila
 Ethiopia
2:12:11.2
(WR)
Basil Heatley
 Great Britain
2:16:19.2 Kokichi Tsuburaya
 Japan
2:16:22.8
Long jump Lynn Davies
 Great Britain
8.07 m Ralph Boston
 United States
8.03 m Igor Ter-Ovanesyan
 Soviet Union
7.99 m
Triple jump Józef Szmidt
 Poland
16.85 m
(OR)
Oleg Fyodoseyev
 Soviet Union
16.58 m Victor Kravchenko
 Soviet Union
16.57 m
High jump Valeriy Brumel
 Soviet Union
2.18 m
(OR)
John Thomas
 United States
2.18 m John Rambo
 United States
2.16 m
Pole vault Fred Hansen
 United States
5.10 m
(OR)
Wolfgang Reinhardt
 Germany
5.05 m Klaus Lehnertz
 Germany
5.00 m
Shot put Dallas Long
 United States
20.33 m
(OR)
Randy Matson
 United States
20.20 m Vilmos Varju
 Hungary
19.39 m
Discus throw Al Oerter
 United States
61.00 m
(OR)
Ludvik Danek
 Czechoslovakia
60.52 m Dave Weill
 United States
59.49 m
Javelin throw Pauli Nevala
 Finland
82.66 m Gergely Kulcsár
 Hungary
82.32 m Jānis Lūsis
 Soviet Union
80.57 m
Hammer throw Romuald Klim
 Soviet Union
69.74 m
(OR)
Gyula Zsivótzky
 Hungary
69.09 m Uwe Beyer
 Germany
68.09 m
Decathlon Willi Holdorf
 Germany
7887 Rein Aun
 Soviet Union
7842 Hans-Joachim Walde
 Germany
7809
EventGoldSilverBronze
100 metres Wyomia Tyus
 United States
11.4 Edith McGuire
 United States
11.6 Ewa Kłobukowska
 Poland
11.6
200 metres Edith McGuire
 United States
23.0
(OR)
Irena Kirszenstein
 Poland
23.1 Marilyn Black
 Australia
23.1
400 metres Betty Cuthbert
 Australia
52.0
(OR)
Ann Packer
 Great Britain
52.2 Judy Amoore
 Australia
53.4
800 metres Ann Packer
 Great Britain
2:01.1
(WR)
Maryvonne Dupureur
 France
2:01.9 Marise Chamberlain
 New Zealand
2:02.8
80 metres hurdles Karin Balzer
 Germany
10.5 Teresa Ciepły
 Poland
10.5 Pam Kilborn
 Australia
10.6
4×100 metres relay  Poland (POL)
Teresa Ciepły
Irena Kirszenstein
Halina Górecka
Ewa Kłobukowska
43.6
(WR)
 United States (USA)
Willye White
Wyomia Tyus
Marilyn White
Edith McGuire
43.9  Great Britain (GBR)
Janet Simpson
Mary Rand
Daphne Arden
Dorothy Hyman
44.0
Long jump Mary Rand
 Great Britain
6.76 m
(WR)
Irena Kirszenstein
 Poland
6.60 m Tatyana Schelkanova
 Soviet Union
6.42 m
High jump Iolanda Balaş
 Romania
1.90 m
(OR)
Michele Brown
 Australia
1.80 m Taisia Chenchik
 Soviet Union
1.78 m
Shot put Tamara Press
 Soviet Union
18.14 m
(OR)
Renate Culmberger
 Germany
17.61 m Galina Zybina
 Soviet Union
17.45 m
Discus throw Tamara Press
 Soviet Union
57.27 m
(OR)
Ingrid Lotz
 Germany
57.21 m Lia Manoliu
 Romania
56.97 m
Javelin throw Mihaela Peneş
 Romania
60.54 m Márta Rudas
 Hungary
58.27 m Yelena Gorchakova
 Soviet Union
57.06 m
Pentathlon Irina Press
 Soviet Union
5246
(WR)
Mary Rand
 Great Britain
5035 Galina Bystrova
 Soviet Union
4956

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  United States (USA) 14 7 3 24
2  Soviet Union (URS) 5 2 11 18
3  Great Britain (GBR) 4 7 1 12
4  Germany (EUA) 2 5 3 10
5  Poland (POL) 2 4 2 8
6  New Zealand (NZL) 2 0 2 4
7  Romania (ROU) 2 0 1 3
8  Australia (AUS) 1 1 4 6
9  Italy (ITA) 1 0 1 2
10  Belgium (BEL) 1 0 0 1
 Ethiopia (ETH) 1 0 0 1
 Finland (FIN) 1 0 0 1
13  Hungary (HUN) 0 3 1 4
14  Czechoslovakia (TCH) 0 2 0 2
15  Trinidad and Tobago (TRI) 0 1 2 3
16  Canada (CAN) 0 1 1 2
 France (FRA) 0 1 1 2
18  Cuba (CUB) 0 1 0 1
 Tunisia (TUN) 0 1 0 1
20  Japan (JPN) 0 0 1 1
 Kenya (KEN) 0 0 1 1
 Sweden (SWE) 0 0 1 1

Partcipating Nations

 

 Argentina (ARG) 6
 Australia (AUS) 35
 Austria (AUT) 8
 Bahamas (BAH) 3
 Belgium (BEL) 10
 Brazil (BRA) 1
 Bulgaria (BUL) 9
 Cameroon (CMR) 1
 Canada (CAN) 16
 Chad (CHA) 2
 Chile (CHI) 3
 Chinese Taipei (TPE) 5
 Colombia (COL) 4
 Congo (CGO) 2
 Cuba (CUB) 3
 Czechoslovakia (TCH) 12
 Denmark (DEN) 4
 Dominican Republic (DOM) 1
 Ethiopia (ETH) 5
 Finland (FIN) 17
 France (FRA) 38
 Ghana (GHA) 12
 Great Britain (GBR) 62
 Greece (GRE) 5
 Hong Kong (HKG) 4
 Hungary (HUN) 31
 Iceland (ISL) 2
 India (IND) 13
 Iran (IRI) 8
 Iraq (IRQ) 4
 Ireland (IRL) 7
 Israel (ISR) 5
 Italy (ITA) 22
 Ivory Coast (CIV) 6
 Jamaica (JAM) 15
 Japan (JPN) 64
 Kenya (KEN) 11
 Liberia (LBR) 1
 Liechtenstein (LIE) 2
 Luxembourg (LUX) 3
 Madagascar (MAD) 3

 Malaysia (MAS) 12
 Mali (MLI) 2
 Mexico (MEX) 5
 Mongolia (MGL) 3
 Morocco (MAR) 4
 Myanmar (MYA) 2
 Nepal (NEP) 2
 Netherlands (NED) 8
 New Zealand (NZL) 14
 Nigeria (NGR) 14
 Norway (NOR) 6
 Pakistan (PAK) 6
 Panama (PAN) 4
 Peru (PER) 3
 Philippines (PHI) 11
 Poland (POL) 35
 Portugal (POR) 3
 Puerto Rico (PUR) 6
 Rhodesia (RHO) 3
 Romania (ROU) 12
 Senegal (SEN) 12
 South Korea (KOR) 17
 South Vietnam (VNM) 2
 Soviet Union (URS) 84
 Spain (ESP) 6
 Sri Lanka (SRI) 1
 Sweden (SWE) 16
 Switzerland (SUI) 12
 Tanzania (TAN) 4
 Thailand (THA) 18
 Trinidad and Tobago (TTO) 6
 Tunisia (TUN) 6
 Turkey (TUR) 4
 Uganda (UGA) 8
 United Team of Germany (EUA) 97
 United States (USA) 86
 Venezuela (VEN) 6
 Yugoslavia (YUG) 9
 Zambia (ZAM) 5
 Zimbabwe (ZIM) 3
 
No. of nations80
PLACING TABLES
Tokyo 1964
Overall Gold Silver Bronze 4th 5th 6th 7th 8th Medals Points
USA 14 7 3 4 5 4+1= 3 4 24 243.5
URS1 5 2 11 4 10 3 7 4 18 207
GER 2 5 3 3 5 4+1= 5 5 10 133.5
GBR 4 7 1 5 - 2 1 6 12 126
POL 2 4 2 2 - 6 2 2 8 90
AUS 1 1 4 2 1 2 1 1 6 62
HUN - 3 1 2 3 1 1 - 4 54
NZL 2 - 2 1 - 1 2 - 4 40
ROU 2 - 1 - 2 1 - 2 3 35
FRA - 1 1 1 1 2 1 3 2 33
ITA 1 - 1 1 1 1 2 2 2 32
CAN - 1 1 1 1 - 1 - 2 24
TRI - 1 2 - - - - 1 3 20
JAM - - - 4 - - - - 0 20
TCH/CZE - 2 - - - 1 - - 2 17
JPN - - 1 - 1 1 1 1 1 16
SWE - - 1 1 - 1= - 1 1 14.5
ETH 1 - - 1 - - - - 1 13
FIN 1 - - - - 1 1 - 1 13
BEL 1 - - - - - 1 2 1 12
CUB - 1 - - 1 - - - 1 11
KEN - - 1 - 1 - - - 1 10
BUL - - - 1 - 1 1 - 0 10
YUG2 - - - - 1 - 2 - 0 8
TUN - 1 - - - - - - 1 7
BRA - - - 1 - - - - 0 5
NGR - - - 1 - - - - 0 5
POR - - - 1 - - - - 0 5
NED - - - - - 1 1 - 0 5
IND - - - - 1 - - - 0 4
SUI - - - - 1 - - - 0 4
TPE - - - - 1 - - - 0 4
ESP - - - - - 1 - - 0 3
VEN - - - - - 1 - - 0 3
CIV - - - - - 1= - - 0 2.5
GHA - - - - - - 1 - 0 2
BAH - - - - - - - 1 0 1
NOR - - - - - - - 1 0 1
Totals 36 36 36 36 36 34+4= 34 36 108 1296
1. Breakdown of USSR placings with relay points divided by four:
RUS 4 1 7 2.75 6.5 2 3.25 2 12 135.25
UKR - - 2 - 0.25 - 1.75 1 2 17.5
BLR 1 - - - 1 - 1 - 1 14
EST - 1 - - - 1 - - 1 10
LTU - - - 1 - - 1 1 0 8
LAT - - 1 0.25 - - - - 1 7.25
AZE - - 1 - - - - - 1 6
GEO - - - - 1 - - - 0 4
KGZ - - - - 1 - - - 0 4
KAZ - - - - 0.25 - - - 0 1
Totals 5 2 11 4 10 3 7 4 18 207
2. Breakdown of Yugoslavian placings:
SLO - - - - 1 - 1 - 0 6
SRB - - - - - - 1 - 0 2
Totals - - - - 1 - 2 - 0 8
                     
Men Gold Silver Bronze 4th 5th 6th 7th 8th Medals Points
USA 12 5 3 3 5 4+1= 2 2 20 204.5
URS1 2 2 6 1 6 1 7 4 10 116
GER 1 3 3 2 2 3+1= 2 2 7 82.5
GBR 2 5 - 4 - 1 - 3 7 77
POL 1 1 1 2 - 4 1 2 3 47
ITA 1 - 1 1 1 1 2 2 2 32
HUN - 2 1 - 3 - - - 3 32
NZL 2 - 1 - - 1 2 - 3 29
FRA - - 1 1 1 2 1 1 1 24
AUS - - 1 2 1 - 1 1 1 23
TRI - 1 2 - - - - 1 3 20
CAN - 1 1 1 - - - - 2 18
TCH/CZE - 2 - - - 1 - - 2 17
JAM - - - 3 - - - - 0 15
SWE - - 1 1 - 1= - 1 1 14.5
ETH 1 - - 1 - - - - 1 13
FIN 1 - - - - 1 1 - 1 13
BEL 1 - - - - - 1 2 1 12
KEN - - 1 - 1 - - - 1 10
JPN - - 1 - - 1 - 1 1 10
CUB - 1 - - - - - - 1 7
TUN - 1 - - - - - - 1 7
NGR - - - 1 - - - - 0 5
POR - - - 1 - - - - 0 5
IND - - - - 1 - - - 0 4
ROU - - - - 1 - - - 0 4
SUI - - - - 1 - - - 0 4
TPE - - - - 1 - - - 0 4
ESP - - - - - 1 - - 0 3
VEN - - - - - 1 - - 0 3
CIV - - - - - 1= - - 0 2.5
BUL - - - - - - 1 - 0 2
GHA - - - - - - 1 - 0 2
BAH - - - - - - - 1 0 1
NOR - - - - - - - 1 0 1
Totals 24 24 24 24 24 22+4= 22 24 72 864
Breakdown of USSR placings with relay points divided by four:
RUS 1 1 3 1 3.5 1 3.25 2 5 63.5
UKR - - 2 - 0.25 - 1.75 1 2 17.5
BLR 1 - - - - - 1 - 1 10
EST - 1 - - - - - - 1 7
LAT - - 1 - - - - - 1 6
GEO - - - - 1 - - - 0 4
KGZ - - - - 1 - - - 0 4
LTU - - - - - - 1 1 0 3
KAZ - - - - 0.25 - - - 0 1
Totals 2 2 6 1 6 1 7 4 10 116
Women Gold Silver Bronze 4th 5th 6th 7th 8th Medals Points
URS1 3 - 5 3 4 2 - - 8 91
GER 1 2 - 1 3 1 3 3 3 51
GBR 2 2 1 1 - 1 1 3 5 49
POL 1 3 1 - - 2 1 - 5 43
USA 2 2 - 1 - - 1 2 4 39
AUS 1 1 3 - - 2 - - 5 39
ROU 2 - 1 - 1 1 - 2 3 31
HUN - 1 - 2 - 1 1 - 1 22
NZL - - 1 1 - - - - 1 11
FRA - 1 - - - - - 2 1 9
BUL - - - 1 - 1 - - 0 8
YUG2 - - - - 1 - 2 - 0 8
CAN - - - - 1 - 1 - 0 6
JPN - - - - 1 - 1 - 0 6
BRA - - - 1 - - - - 0 5
JAM - - - 1 - - - - 0 5
NED - - - - - 1 1 - 0 5
CUB - - - - 1 - - - 0 4
Totals 12 12 12 12 12 12 12 12 36 432
Breakdown of USSR placings with relay points divided by four:
RUS 3 - 4 1.75 3 1 - - 7 71.75
AZE - - 1 - - - - - 1 6
LTU - - - 1 - - - - 0 5
BLR - - - - 1 - - - 0 4
EST - - - - - 1 - - 0 3
LAT - - - 0.25 - - - - 0 1.25
Totals 3 - 5 3 4 2 - - 8 91
Breakdown of Yugoslavian placings:
SLO - - - - 1 - 1 - 0 6
SRB - - - - - - 1 - 0 2
Totals - - - - 1 - 2 - 0 8

October 14 10h00 Men's 100 m heats 1
Men's Javelin throw qualifying round
Women's Long jump qualifying round
14h00 Men's 400 m heats
Men's Javelin throw Final
14h40 Men's 100 m heats 2
15h00 Women's Long jump Final
15h30 Men's 800 m heats
16h00 Men's 10,000 m Final
 
October 15 10h00 Men's Discus throw qualifying round
Women's 100 m heats 1
Women's High jump qualification round
11h00 Women's 400 m heats
13h00 Men's Pole Vault qualifying round
14h00 Men's 100 m Semifinals
Women's High jump Final
14h15 Men's 400 m hurdles Semifinals
14h30 Men's Discus throw Final
14h30 Women's 100 m heats 2
15h00 Men's 800 m Semifinals
15h20 Men's 20 km walk
15h30 Men's 100 m Final
15h50 Men's 3,000 m steeplechase heats
October 16 10h00 Men's Javelin throw qualifying round
Men's Triple jump qualifying round group A
Women's Pentathlon 80 m hurdles
10h30 Men's 200 m heats 1
Men's Triple jump qualifying round group B
Women's Pentathlon shot put
14h00 Men's Triple jump Final
Women's 100 m Semifinals
Women's Javelin throw Final
14h15 Women's 400 m Semifinals
14h30 Men's 200 m heats 2
15h00 Men's 5,000 m heats
Women's Pentathlon high jump
16h00 Men's 400 m hurdles Final
16h20 Women's 100 m Final
16h40 Men's 800 m Final
October 17 10h00 Men's 110 m hurdles heats 1
Men's Hammer throw qualifying round
Men's Shot put qualifying round
13h00 Men's Pole Vault Final
14h00 Men's 110 m hurdles heats 2
Women's Pentathlon long jump
14h30 Men's 200 m Semifinals
15h00 Men's 400 m heats
Men's Shot put Final
15h40 Women's 400 m Final
16h00 Men's 200 m Final
16h20 Women's Pentathlon 200 m
16h50 Men's 3,000 m steeplechase Final
October 18 10h00 Men's Long jump qualifying round group A
Women's 200 m heats
10h30 Men's Long jump qualifying round group B
10h30 Women's 800 m heats
12h20 Men's 50 km walk
13h00 Men's Hammer throw Final
14h00 Men's 110 m hurdles Semifinals
14h25 Women's 200 m Semifinals
14h50 Women's 80 m hurdles heats
15h00 Men's Long jump Final
15h30 Men's 400 m Semifinals
15h50 Men's 110 m hurdles Final
16h05 Men's 5,000 m Final
October 19 10h00 Men's Decathlon 100 m
10h00 Women's Discus throw qualifying round
10h40 Men's Decathlon long jump
11h00 Men's 1,500 m heats
14h00 Men's Decathlon shot put
14h00 Women's 80 m hurdles Semifinals
14h20 Women's 800 m Semifinals
14h40 Women's 200 m Final
15h00 Men's 400 m Final
15h20 Women's 80 m hurdles Final
15h30 Men's Decathlon high jump
15h30 Women's Discus throw Final
17h00 Men's Decathlon 400 m
October 20 09h00 Men's Decathlon 110 m hurdles
09h40 Men's Decathlon discus throw
10h00 Men's High jump qualifying round
Women's Shot put qualifying round
10h10 Women's 4 x 100 m relay heats
12h00 Men's Decathlon pole vault
14h00 Men's 4 x 100 m relay heats
Women's Shot put Final
15h00 Men's 4 x 400 m relay heats
Men's Decathlon javelin throw
15h30 Women's 800 m Final
16h00 Men's 4 x 400 m relay Semifinals
17h00 Men's Decathlon 1,500 m
October 21 12h00 Men's Marathon
13h20 Men's 1,500 m Final
13h50 Men's 4 x 100 m relay Final
14h00 Men's High jump Final
14h20 Women's 4 x 100 m relay Final
14h50 Men's 4 x 400 m relay Final
Real time web analytics, Heat map tracking

Olympic Games

Full

Results

All Events

 

Athletics in Olympic Games

Full RESULTS

All ATHLETICS

Events

189619001904190619081912192019241928193219361948195219561960196419681972197619801984198819921996200020042008201220162016
You are here: Home Athletics Olympic Games (Athletics) 1964 Tokyo 1964 Athletics Summary in Olympics