Sport-Olympic.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Summer Olympic Sports

Current Summer Olympic sports - Canoe-kayak

Canoeing at the Summer Olympics

 

  Canoe banner
 Canoe Slalom Summer Olympic Sport

Games: 19 games in 16 countries
Events: 27

Participants: 3,206 (2,502 men and 702 women) from 99 countries
Youngest Participant: USA Francine Fox (15 years, 219 days), 1964 Summer Games
Oldest Participant: AUS Martin Marinov (48 years, 300 days), 2016 Summer Games
Top Athlete Medalist(s): GDR GER Birgit Fischer-Schmidt (12 medals)
Top Country Medalist(s): GER Germany (81 medals)

 

Canoeing has been featured as competition sports in the Summer Olympic Games since the 1936 Games in Berlin, although they were demonstration sports at the 1924 Games in Paris. There are two disciplines of canoeing in Olympic competition: slalom and sprint.

Two styles of boats are used in this sport: canoes with 1 or 2 canoers and kayaks with 1, 2 or 4 kayakers. This leads to the name designation of each event. For example, "C-1" is a canoe singles event and "K-2" is a kayak doubles event. Races are usually 500 metres or 1000 metres long, although there were also 10 km events from 1936 to 1956. On 13 August 2009, it was announced by the International Canoe Federation that the men's 500 m events would be replaced at the 2012 Summer Olympics by 200 m events with one of them being K-1 200 m for the women. The other events for men at 200 m will be C-1, K-1, and K-2. This was confirmed at their 2009 Board of Directors meeting in Windsor, Berkshire, Great Britain on 5 December 2009.

Events

The following tables shows which events were contested at each Games.

Slalom

Current program
Event 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 20 Total
Men's C-1         9
Men's K-1         9
Women's C-1                         1
Women's K-1         9
Past events
Event 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 20 Total
Men's C-2           8
Total 4 0 0 0 0 4 4 4 4 4 4 4 4  

Sprint

Current program
Event 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 20 Total
Men's C-1 1000 m 20
Men's C-2 1000 m 20
Men's K-1 200 m                                   3
Men's K-1 1000 m 20
Men's K-2 1000 m 20
Men's K-4 500 m                                       1
Women's C-1 200 m                                       1
Women's C-2 500 m                                       1
Women's K-1 200 m                                   3
Women's K-1 500 m   19
Women's K-2 500 m         16
Women's K-4 500 m                     10
Past events
Event 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 20 Total
Men's C-1 200 m                                     2
Men's C-1 500 m                       9
Men's C-1 10000 m                                   3
Men's C-2 500 m                       9
Men's C-2 10000 m                                 4
Men's K-1 500 m                       9
Men's K-1 10000 m                                 4
Men's K-1 4 × 500 m                                       1
Men's K-2 200 m                                     2
Men's K-2 500 m                       9
Men's K-2 10000 m                                 4
Men's K-4 1000 m             14
Men's folding K-1 10000 m                                       1
Men's folding K-2 10000 m                                       1
Total 9 9 9 9 7 7 7 7 11 11 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12  
for all the information and results per Olympic Game visit the links
1924 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1936 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1948 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1952 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1956 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1960 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1964 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1968 Summer Olympics - The Results (Canoeing-Men)
1968 Summer Olympics - The Results (Canoeing-Women)
1972 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1976 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1980 Summer Olympics - The Results (Canoeing)
1984 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
1984 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
1988 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
1988 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
1992 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
1992 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
1996 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
1996 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
2000 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
2000 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
2004 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
2004 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Slalom)
2004 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
2008 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Men)
2008 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Qualification)
2008 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Slalom)
2008 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Women)
2012 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Qualification)
2012 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Slalom Men)
2012 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Slalom Women)
2012 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Sprint Men)
2012 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Sprint Women)
2016 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Slalom Qualification)
2016 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Slalom)
2016 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Sprint Men)
2016 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Sprint Qualification)
2016 Summer Olympics - The Results (Canoeing - Sprint Women)

Medal table

Updated after the 2016 Summer Olympics

 
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Germany (GER) 32 18 20 70
2  Soviet Union (URS) 29 13 9 51
3  Hungary (HUN) 25 29 26 80
4  Sweden (SWE) 15 11 4 30
5  East Germany (GDR) 14 7 9 30
6  Romania (ROU) 10 10 14 34
7  France (FRA) 8 9 19 36
8  Slovakia (SVK) 8 6 4 18
9  Czechoslovakia (TCH) 7 4 1 12
10  New Zealand (NZL) 7 3 2 12
11  Italy (ITA) 6 6 4 16
12  Norway (NOR) 6 4 4 14
13  Great Britain (GBR) 5 7 5 17
14  Spain (ESP) 5 7 4 16
15  United States (USA) 5 5 6 16
16  Finland (FIN) 5 2 3 10
17  Canada (CAN) 4 10 10 24
18  Bulgaria (BUL) 4 5 8 17
19  Czech Republic (CZE) 4 5 5 14
20  United Team of Germany (EUA) 4 5 2 11
21  Australia (AUS) 3 8 13 24
22  Denmark (DEN) 3 6 5 14
23  Austria (AUT) 3 5 6 14
24  Ukraine (UKR) 3 2 3 8
25  West Germany (FRG) 2 6 3 11
26  Russia (RUS) 2 3 8 13
27  Belarus (BLR) 2 2 4 8
28  Yugoslavia (YUG) 2 2 1 5
29  China (CHN) 2 0 0 2
30  Unified Team (EUN) 1 1 0 2
31  Poland (POL) 0 7 13 20
32  Netherlands (NED) 0 3 5 8
33  Cuba (CUB) 0 3 0 3
34  Brazil (BRA) 0 2 1 3
35  Latvia (LAT) 0 2 0 2
 Slovenia (SLO) 0 2 0 2
37  Azerbaijan (AZE) 0 1 1 2
38  Moldova (MDA) 0 1 0 1
 Portugal (POR) 0 1 0 1
 Serbia (SRB) 0 1 0 1
 Switzerland (SUI) 0 1 0 1
42  Israel (ISR) 0 0 1 1
 Japan (JPN) 0 0 1 1
 Lithuania (LTU) 0 0 1 1
 South Africa (RSA) 0 0 1 1
 Togo (TOG) 0 0 1 1
Totals (46 nations) 226 225 227 678

Nations

Nation 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 20 Years
 Andorra (AND)                                       1       1
 Angola (ANG)                                       1 2     2
 Antigua and Barbuda (ANT)                                 3             1
 Argentina (ARG)                           1 8 5 4 3 2 2 3 10   9
 Australia (AUS)             8 7 10 6 7 8 5 9 8 17 23 21 16 16 20 18   16
 Austria (AUT)       9 7 7 7 10 5 4 12 2 6 2   4 3 4 2 4 4 2   18
 Armenia (ARM)                                   1           1
 Azerbaijan (AZE)                                         3 4   2
 Belarus (BLR)                                 4 5 9 8 12 12   6
 Belgium (BEL)       9 9 4 2 4 2 3 8 11 6 5 2 2 3 1 3 2 4 1   19
 Bolivia (BOL)                 1 1                           2
 Bosnia and Herzegovina (BIH)                               1 1   1         3
 Brazil (BRA)                               6 3 4 2 2 3 13   7
 Bulgaria (BUL)               5 2 3 7 12 12   12 11 11 7 7 2 1 2   14
 Canada (CAN) (D)     8 7 11 9 6 6 10 12 14   15 14 18 21 16 19 21 8 9   19
 Chile (CHI)                                     1 1       2
 China (CHN)                           4 4 4 8   15 23 18 10   8
 Cook Islands (COK)                                         2 2   2
 Costa Rica (CRC)                               4 2             2
 Croatia (CRO)                               4 4 4 3 2 1     6
 Cuba (CUB)                     2   3     5   3 4 4 6 6   8
 Czech Republic (CZE)                                 25 19 10 7 11 12   6
 Czechoslovakia (TCH)       13 13 13 5 10 4 5 23 11 9   9 27               12
 Denmark (DEN)       4 7 9 7 9 7 5 6 1 1 1 6 6 4 3 2 4 5 5   19
 East Germany (GDR)                   12 26 11 13   15                 5
 Ecuador (ECU)                                         1 1   2
 Egypt (EGY)                                         1 2   2
 Estonia (EST)                               1 1 1           3
 Finland (FIN)       3 5 10 6 9 3 5 4 7 4 5 3 2 1 1 2 4 2     18
 France (FRA)       3 10 13 6 9 2 6 14 13 11 14 16 31 19 14 13 15 14 15   19
 Georgia (GEO)                                           1   1
 Germany (GER)       14   10                   29 27 25 26 22 21 16   19
 Great Britain (GBR)       3 7 7 3 7 5 10 20 11 11 15 17 25 17 12 9 7 15 11   19
 Greece (GRE)                                   1 6 3 1     4
 Guam (GUM)                                       1       1
 Guatemala (GUA)                                 1             1
 Hong Kong (HKG)                       6   7 2 2               4
 Hungary (HUN)       5 5 12 13 9 10 10 12 14 16   16 14 19 15 16 16 13 18   18
 Independent Olympic Participants (IOP)                               5               1
 Indonesia (INA)                               3     1         2
 Iran (IRI)                                   1     2     2
 Ireland (IRL)                     4 4 2 1 4 5 6 3 2 1 3     11
 Israel (ISR)                           1     1 5 3 1       5
 Italy (ITA)       1   6   12 4 2 10 11 5 7 5 18 15 8 8 16 8 4   17
 Ivory Coast (CIV)                   3 5     4 2 2 2     1       7
 Japan (JPN)                 12 2 5 3   5 8 6 8 2 5 9 8 5   13
 Kazakhstan (KAZ)                                 8 4 3 7 5 13   6
 Kyrgyzstan (KGZ)                                 2             1
 Latvia (LAT)                               3 3 1 1 3 2 2   7
 Lebanon (LIB)                                           1   1
 Lithuania (LTU)                               1 2 3 3 4 2 6   7
 Luxembourg (LUX)       3 3 4   3                               4
 Macedonia (MKD)                                 3 1 1 1       4
 Malaysia (MAS)                                 1             1
 Mexico (MEX)                   12 7 4   2   4 6 2   3 1 1   10
 Moldova (MDA)                                 4         1   2
 Morocco (MAR)                                   1     1 1   3
 Mozambique (MOZ)                                           1   1
 Myanmar (MYA)                                       1       1
 Netherlands (NED)       9 7 5   4 5 7 2 2 6 3 2 4 2   2 2       15
 New Zealand (NZL)                     2 4 3 6 7 8 1   2 5 8 9   11
 Nigeria (NGR)                                         1 1   2
 Norway (NOR)       1 4 4 1 2   5 6 7   13 7 7 5 4 6 1 2     16
 Palau (PLW)                                           1   1
 Panama (PAN)                                 1             1
 Peru (PER)                               1               1
 Poland (POL)       2 3   4 6 9 8 23 13 15   12 18 23 21 23 21 13 15   17
 Portugal (POR)                             3 7 6 1 1 4 6 7   8
 Romania (ROU)           1 5 11 11 11 11 13 14 14 5 14 14 13 10 5 11 8   17
 Russia (RUS)                                 14 12 8 14 21 19   6
 Saar (SAA)           3                                   1
 Samoa (SAM)                                       1 1 1   3
 São Tomé and Príncipe (STP)                                       1   1   2
 Senegal (SEN)                                       2 1 3   3
 Serbia (SRB)                                         12 10   2
 Serbia and Montenegro (SCG)                                 1 6 2         3
 Seychelles (SEY)                                     1 1       2
 Singapore (SIN)                                         1     1
 Slovakia (SVK)                                 17 19 16 12 12 12   6
 Slovenia (SLO)                               6 5 4 4 3 6 6   7
 South Africa (RSA)                               11 1 2 1 10 2 1   7
 South Korea (KOR)                           2 15 6 2 1   1   2   7
 Soviet Union (URS)           13 9 12 13 11 15 15 15   17                 9
 Spain (ESP)               2   5 4 7 5 10 11 22 19 17 14 10 8 11   14
 Sweden (SWE)       9 9 10 6 6 7 11 10 11 12 11 11 13 12 10 5 3 6 5   19
 Switzerland (SUI)       9 6 7   4     6   3 4 1 6 8 3 4 1 2     14
 Thailand (THA)                                         1     1
 Togo (TOG)                                     1 1 1     3
 Tunisia (TUN)                                         3 3   2
 Turkey (TUR)                                           1   1
 Ukraine (UKR)                                 13 11 7 6 2 9   6
 United Team of Germany (EUA)             10 10 12                             3
 Unified Team (EUN)                               19               1
 United States (USA) (D)     10 8 9 12 13 11 12 26 16   16 16 32 25 14 17 7 7 6   19
 Uruguay (URU)                               1     1         2
 Uzbekistan (UZB)                                 17 1 7 1 2 4   6
 Venezuela (VEN)                                       3       1
 Vietnam (VIE)                                     1         1
 West Germany (FRG)                   13 28 13   15 14                 5
 Yugoslavia (YUG)       4   1   3 4 2 13 1 3 3 3                 10
 
Year 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 20  

Current program

Slalom

C-1

Games Gold Silver Bronze
1972 Munich  Reinhard Eiben (GDR)  Reinhold Kauder (FRG)  Jamie McEwan (USA)
1976–1988 not included in the Olympic program
1992 Barcelona  Lukáš Pollert (TCH)  Gareth Marriott (GBR)  Jacky Avril (FRA)
1996 Atlanta  Michal Martikán (SVK)  Lukáš Pollert (CZE)  Patrice Estanguet (FRA)
2000 Sydney  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)  Juraj Minčík (SVK)
2004 Athens  Tony Estanguet (FRA)  Michal Martikán (SVK)  Stefan Pfannmöller (GER)
2008 Beijing  Michal Martikán (SVK)  David Florence (GBR)  Robin Bell (AUS)
2012 London  Tony Estanguet (FRA)  Sideris Tasiadis (GER)  Michal Martikán (SVK)
2016 Rio  Denis Chanut (FRA)  Matej Beňuš (SVK)  Takuya Haneda (JPN)
2020 Tokyo      

K-1

Games Gold Silver Bronze
1972 Munich  Siegbert Horn (GDR)  Norbert Sattler (AUT)  Harald Gimpel (GDR)
1976–1988 not included in the Olympic program
1992 Barcelona  Pierpaolo Ferrazzi (ITA)  Sylvain Curinier (FRA)  Jochen Lettmann (GER)
1996 Atlanta  Oliver Fix (GER)  Andraž Vehovar (SLO)  Thomas Becker (GER)
2000 Sydney  Thomas Schmidt (GER)  Paul Ratcliffe (GBR)  Pierpaolo Ferrazzi (ITA)
2004 Athens  Benoît Peschier (FRA)  Campbell Walsh (GBR)  Fabien Lefèvre (FRA)
2008 Beijing  Alexander Grimm (GER)  Fabien Lefèvre (FRA)  Benjamin Boukpeti (TOG)
2012 London  Daniele Molmenti (ITA)  Vavřinec Hradilek (CZE)  Hannes Aigner (GER)
2016 Rio  Joseph Clarke (GBR)  Peter Kauzer (SLO)  Jiří Prskavec (CZE)
2020 Tokyo    

Sprint

C-1 1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Frank Amyot (CAN)  Bohuslav Karlík (TCH)  Erich Koschik (GER)
1948 London  Josef Holeček (TCH)  Douglas Bennett (CAN)  Robert Boutigny (FRA)
1952 Helsinki  Josef Holeček (TCH)  János Parti (HUN)  Olavi Ojanperä (FIN)
1956 Melbourne  Leon Rotman (ROU)  István Hernek (HUN)  Gennady Bukharin (URS)
1960 Rome  János Parti (HUN)  Aleksandr Silayev (URS)  Leon Rotman (ROU)
1964 Tokyo  Jürgen Eschert (EUA)  Andrei Igorov (ROU)  Yevgeny Penyayev (URS)
1968 Mexico City  Tibor Tatai (HUN)  Detlef Lewe (FRG)  Vitaly Galkov (URS)
1972 Munich  Ivan Patzaichin (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)  Detlef Lewe (FRG)
1976 Montreal  Matija Ljubek (YUG)  Vasyl Yurchenko (URS)  Tamás Wichmann (HUN)
1980 Moscow  Lyubomir Lyubenov (BUL)  Sergei Postrekhin (URS)  Eckhard Leue (GDR)
1984 Los Angeles  Ulrich Eicke (FRG)  Larry Cain (CAN)  Henning Lynge Jakobsen (DEN)
1988 Seoul  Ivans Klementjevs (URS)  Jörg Schmidt (GDR)  Nikolay Bukhalov (BUL)
1992 Barcelona  Nikolay Bukhalov (BUL)  Ivans Klementjevs (LAT)  György Zala (HUN)
1996 Atlanta  Martin Doktor (CZE)  Ivans Klementjevs (LAT)  György Zala (HUN)
2000 Sydney  Andreas Dittmer (GER)  Ledis Balceiro (CUB)  Stephen Giles (CAN)
2004 Athens  David Cal (ESP)  Andreas Dittmer (GER)  Attila Vajda (HUN)
2008 Beijing  Attila Vajda (HUN)  David Cal (ESP)  Thomas Hall (CAN)
2012 London  Sebastian Brendel (GER)  David Cal (ESP)  Mark Oldershaw (CAN)
2016 Rio  Sebastian Brendel (GER)  Isaquias Queiroz (BRA)  Ilia Shtokalov (RUS)
2020 Tokyo    

C-2 1000 metres

[a] The 1936 official Olympic Report has the silver medalists listed as Josef Kampfl and Alois Edeltitsch, but information from Olympisch Enzyklopaedie (in German), the Austrian Olympic Committee, and from Volker Kluge's Olympia Chronik (in German) all confirm that the actual silver medalists were Weinstabl and Proisl.

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Jan Brzák-Felix
and Vladimír Syrovátka (TCH)
 Rupert Weinstabl
and Karl Proisl (AUT)[a]
 Frank Saker
and Harvey Charters (CAN)
1948 London  Jan Brzák-Felix
and Bohumil Kudrna (TCH)
 Steven Lysak
and Stephen Macknowski (USA)
 Georges Dransart
and Georges Gandil (FRA)
1952 Helsinki  Bent Peder Rasch
and Finn Haunstoft (DEN)
 Jan Brzák-Felix
and Bohumil Kudrna (TCH)
 Egon Drews
and Wilfried Soltau (GER)
1956 Melbourne  Dumitru Alexe
and Simion Ismailciuc (ROU)
 Pavel Kharin
and Gratsian Botev (URS)
 Károly Wieland
and Ferenc Mohácsi (HUN)
1960 Rome  Leonid Geishtor
and Sergei Makarenko (URS)
 Aldo Dezi
and Francesco La Macchia (ITA)
 Imre Farkas
and András Törő (HUN)
1964 Tokyo  Andrei Khimich
and Stepan Oshchepkov (URS)
 Jean Boudehen
and Michel Chapuis (FRA)
 Peer Nielsen
and John Sørensen (DEN)
1968 Mexico City  Ivan Patzaichin
and Serghei Covaliov (ROU)
 Tamás Wichmann
and Gyula Petrikovics (HUN)
 Naum Prokupets
and Mikhail Zamotin (URS)
1972 Munich  Vladas Česiūnas
and Yuri Lobanov (URS)
 Ivan Patzaichin
and Serghei Covaliov (ROU)
 Fedia Damianov
and Ivan Burtchin (BUL)
1976 Montreal  Serhiy Petrenko
and Aleksandr Vinogradov (URS)
 Gheorge Danielov
and Gheorghe Simionov (ROU)
 Tamás Buday
and Oszkár Frey (HUN)
1980 Moscow  Ivan Patzaichin
and Toma Simionov (ROU)
 Olaf Heukrodt
and Uwe Madeja (GDR)
 Vasyl Yurchenko
and Yuri Lobanov (URS)
1984 Los Angeles  Ivan Patzaichin
and Toma Simionov (ROU)
 Matija Ljubek
and Mirko Nišović (YUG)
 Didier Hoyer
and Eric Renaud (FRA)
1988 Seoul  Viktor Reneysky
and Nicolae Juravschi (URS)
 Olaf Heukrodt
and Ingo Spelly (GDR)
 Marek Dopierała
and Marek Łbik (POL)
1992 Barcelona  Ulrich Papke
and Ingo Spelly (GER)
 Arne Nielsson
and Christian Frederiksen (DEN)
 Didier Hoyer
and Olivier Boivin (FRA)
1996 Atlanta  Andreas Dittmer
and Gunar Kirchbach (GER)
 Marcel Glavan
and Antonel Borsan (ROU)
 Csaba Horváth
and György Kolonics (HUN)
2000 Sydney  Florin Popescu
and Mitică Pricop (ROU)
 Ibrahim Rojas
and Leobaldo Pereira (CUB)
 Stefan Uteß
and Lars Kober (GER)
2004 Athens  Christian Gille
and Tomasz Wylenzek (GER)
 Aleksandr Kostoglod
and Aleksandr Kovalyov (RUS)
 György Kozmann
and György Kolonics (HUN)
2008 Beijing  Andrei Bahdanovich
and Aliaksandr Bahdanovich (BLR)
 Christian Gille
and Tomasz Wylenzek (GER)
 György Kozmann
and Tamás Kiss (HUN)
2012 London  Peter Kretschmer
and Kurt Kuschela (GER)
 Andrei Bahdanovich
and Aliaksandr Bahdanovich (BLR)
 Alexey Korovashkov
and Ilya Pervukhin (RUS)
2016 Rio  Sebastian Brendel
and Jan Vandrey (GER)
 Erlon Silva
and Isaquias Queiroz (BRA)
 Dmytro Ianchuk
and Taras Mishchuk (UKR)
2020 Tokyo    

K-1 200 metres

Games Gold Silver Bronze
2012 London  Ed McKeever (GBR)  Saúl Craviotto (ESP)  Mark de Jonge (CAN)
2016 Rio  Liam Heath (GBR)  Maxime Beaumont (FRA)  Saúl Craviotto (ESP)
 Ronald Rauhe (GER)
2020 Tokyo      

K-1 1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Gregor Hradetzky (AUT)  Helmut Cämmerer (GER)  Jaap Kraaier (NED)
1948 London  Gert Fredriksson (SWE)  Johan Andersen (DEN)  Henri Eberhardt (FRA)
1952 Helsinki  Gert Fredriksson (SWE)  Thorvald Strömberg (FIN)  Louis Gantois (FRA)
1956 Melbourne  Gert Fredriksson (SWE)  Igor Pissarov (URS)  Lajos Kiss (HUN)
1960 Rome  Erik Hansen (DEN)  Imre Szöllősi (HUN)  Gert Fredriksson (SWE)
1964 Tokyo  Rolf Peterson (SWE)  Mihály Hesz (HUN)  Aurel Vernescu (ROU)
1968 Mexico City  Mihály Hesz (HUN)  Aleksandr Shaparenko (URS)  Erik Hansen (DEN)
1972 Munich  Aleksandr Shaparenko (URS)  Rolf Peterson (SWE)  Géza Csapó (HUN)
1976 Montreal  Rüdiger Helm (GDR)  Géza Csapó (HUN)  Vasile Dîba (ROU)
1980 Moscow  Rüdiger Helm (GDR)  Alain Lebas (FRA)  Ion Bîrlădeanu (ROU)
1984 Los Angeles  Alan Thompson (NZL)  Milan Janić (YUG)  Greg Barton (USA)
1988 Seoul  Greg Barton (USA)  Grant Davies (AUS)  André Wohllebe (GDR)
1992 Barcelona  Clint Robinson (AUS)  Knut Holmann (NOR)  Greg Barton (USA)
1996 Atlanta  Knut Holmann (NOR)  Beniamino Bonomi (ITA)  Clint Robinson (AUS)
2000 Sydney  Knut Holmann (NOR)  Petar Merkov (BUL)  Tim Brabants (GBR)
2004 Athens  Eirik Verås Larsen (NOR)  Ben Fouhy (NZL)  Adam van Koeverden (CAN)
2008 Beijing  Tim Brabants (GBR)  Eirik Verås Larsen (NOR)  Ken Wallace (AUS)
2012 London  Eirik Verås Larsen (NOR)  Adam van Koeverden (CAN)  Max Hoff (GER)
2016 Rio  Marcus Walz (ESP)  Josef Dostál (CZE)  Roman Anoshkin (RUS)
2020 Tokyo    

K-2 1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Adolf Kainz
and Alfons Dorfner (AUT)
 Ewald Tilker
and Fritz Bondroit (GER)
 Nicolaas Tates
and Wim van der Kroft (NED)
1948 London  Hans Berglund
and Lennart Klingström (SWE)
 Ejvind Hansen
and Jakob Jensen (DEN)
 Thor Axelsson
and Nils Björklöf (FIN)
1952 Helsinki  Kurt Wires
and Yrjö Hietanen (FIN)
 Lars Glasser
and Ingemar Hedberg (SWE)
 Maximilian Raub
and Herbert Wiedermann (AUT)
1956 Melbourne  Meinrad Miltenberger
and Michel Scheuer (EUA)
 Anatoly Demitkov
and Mikhail Kaaleste (URS)
 Maximilian Raub
and Herbert Wiedermann (AUT)
1960 Rome  Gert Fredriksson
and Sven-Olov Sjödelius (SWE)
 György Mészáros
and András Szente (HUN)
 Stefan Kapłaniak
and Władysław Zieliński (POL)
1964 Tokyo  Gunnar Utterberg
and Sven-Olov Sjödelius (SWE)
 Antonius Geurts
and Paul Hoekstra (NED)
 Heinz Büker
and Holger Zander (EUA)
1968 Mexico City  Aleksandr Shaparenko
and Vladimir Morozov (URS)
 Csaba Giczi
and István Timár (HUN)
 Gerhard Siebold
and Günther Pfaff (AUT)
1972 Munich  Nikolai Gorbachev
and Viktor Kratasyuk (URS)
 József Deme
and János Rátkai (HUN)
 Władysław Szuzkiewicz
and Rafał Piszcz (POL)
1976 Montreal  Serhei Nahorny
and Vladimir Romanovsky (URS)
 Joachim Mattern
and Bernd Olbricht (GDR)
 Zoltán Bakó
and István Szabó (HUN)
1980 Moscow  Sergei Chukhray
and Vladimir Parfenovich (URS)
 István Szabó
and István Joós (HUN)
 Luis Gregorio Ramos
and Herminio Menéndez (ESP)
1984 Los Angeles  Hugh Fisher
and Alwyn Morris (CAN)
 Bernard Brégeon
and Patrick Lefoulen (FRA)
 Barry Kelly
and Grant Kenny (AUS)
1988 Seoul  Greg Barton
and Norman Bellingham (USA)
 Ian Ferguson
and Paul MacDonald (NZL)
 Peter Foster
and Kelvin Graham (AUS)
1992 Barcelona  Kay Bluhm
and Torsten Gutsche (GER)
 Gunnar Olsson
and Kalle Sundqvist (SWE)
 Grzegorz Kotowicz
and Dariusz Białkowski (POL)
1996 Atlanta  Antonio Rossi
and Daniele Scarpa (ITA)
 Kay Bluhm
and Torsten Gutsche (GER)
 Andrian Dushev
and Milko Kazanov (BUL)
2000 Sydney  Antonio Rossi
and Beniamino Bonomi (ITA)
 Markus Oscarsson
and Henrik Nilsson (SWE)
 Krisztián Bártfai
and Krisztián Veréb (HUN)
2004 Athens  Markus Oscarsson
and Henrik Nilsson (SWE)
 Antonio Rossi
and Beniamino Bonomi (ITA)
 Eirik Verås Larsen
and Nils Olav Fjeldheim (NOR)
2008 Beijing  Andreas Ihle
and Martin Hollstein (GER)
 Kim Wraae Knudsen
and René Holten Poulsen (DEN)
 Andrea Facchin
and Antonio Scaduto (ITA)
2012 London  Rudolf Dombi
and Roland Kökény (HUN)
 Fernando Pimenta
and Emanuel Silva (POR)
 Andreas Ihle
and Martin Hollstein (GER)
2016 Rio  Max Rendschmidt
and Marcus Gross (GER)
 Marko Tomićević
and Milenko Zorić (SRB)
 Ken Wallace
and Lachlan Tame (AUS)
2020 Tokyo  

K-4 500 metres

Games Gold Silver Bronze
2020 Tokyo  

Discontinued events

Slalom

C-2

Games Gold Silver Bronze
1972 Munich  Walter Hofmann
and Rolf-Dieter Amend (GDR)
 Hans-Otto Schumacher
and Wilhelm Baues (FRG)
 Jean-Louis Olry
and Jean-Claude Olry (FRA)
1976–1988 not included in the Olympic program
1992 Barcelona  Joe Jacobi
and Scott Strausbaugh (USA)
 Jiří Rohan
and Miroslav Šimek (TCH)
 Frank Adisson
and Wilfrid Forgues (FRA)
1996 Atlanta  Frank Adisson
and Wilfrid Forgues (FRA)
 Jiří Rohan
and Miroslav Šimek (CZE)
 André Ehrenberg
and Michael Senft (GER)
2000 Sydney  Pavol Hochschorner
and Peter Hochschorner (SVK)
 Krzysztof Kołomański
and Michał Staniszewski (POL)
 Marek Jiras
and Tomáš Máder (CZE)
2004 Athens  Pavol Hochschorner
and Peter Hochschorner (SVK)
 Marcus Becker
and Stefan Henze (GER)
 Jaroslav Volf
and Ondřej Štěpánek (CZE)
2008 Beijing  Pavol Hochschorner
and Peter Hochschorner (SVK)
 Ondřej Štěpánek
and Jaroslav Volf (CZE)
 Mikhail Kuznetsov
and Dmitry Larionov (RUS)
2012 London  Timothy Baillie
and Etienne Stott (GBR)
 David Florence
and Richard Hounslow (GBR)
 Pavol Hochschorner
and Peter Hochschorner (SVK)
2016 Rio  Ladislav Škantár
and Peter Škantár (SVK)
 David Florence
and Richard Hounslow (GBR)
 Gauthier Klauss
and Matthieu Péché (FRA)

Sprint

C-1 200 metres

Games Gold Silver Bronze
2012 London  Yuriy Cheban (UKR) vacant  Ivan Shtyl (RUS)
2016 Rio  Yuriy Cheban (UKR)  Valentin Demyanenko (AZE)  Isaquias Queiroz (BRA)

C-1 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1976 Montreal  Aleksandr Rogov (URS)  John Wood (CAN)  Matija Ljubek (YUG)
1980 Moscow  Sergei Postrekhin (URS)  Lyubomir Lyubenov (BUL)  Olaf Heukrodt (GDR)
1984 Los Angeles  Larry Cain (CAN)  Henning Lynge Jakobsen (DEN)  Costicǎ Olaru (ROU)
1988 Seoul  Olaf Heukrodt (GDR)  Michał Śliwiński (URS)  Martin Marinov (BUL)
1992 Barcelona  Nikolay Bukhalov (BUL)  Michał Śliwiński (EUN)  Olaf Heukrodt (GER)
1996 Atlanta  Martin Doktor (CZE)  Slavomír Kňazovický (SVK)  Imre Pulai (HUN)
2000 Sydney  György Kolonics (HUN)  Maxim Opalev (RUS)  Andreas Dittmer (GER)
2004 Athens  Andreas Dittmer (GER)  David Cal (ESP)  Maxim Opalev (RUS)
2008 Beijing  Maxim Opalev (RUS)  David Cal (ESP)  Yuriy Cheban (UKR)

C-1 10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1948 London  František Čapek (TCH)  Frank Havens (USA)  Norman Lane (CAN)
1952 Helsinki  Frank Havens (USA)  Gábor Novák (HUN)  Alfréd Jindra (TCH)
1956 Melbourne  Leon Rotman (ROU)  János Parti (HUN)  Gennady Bukharin (URS)

C-2 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1976 Montreal  Serhei Petrenko
and Aleksandr Vinogradov (URS)
 Jerzy Opara
and Andrzej Gronowicz (POL)
 Tamás Buday
and Oszkár Frey (HUN)
1980 Moscow  László Foltán
and István Vaskúti (HUN)
 Ivan Patzaichin
and Petre Capusta (ROU)
 Borislav Ananiev
and Nikolai Ilkov (BUL)
1984 Los Angeles  Matija Ljubek
and Mirko Nišović (YUG)
 Ivan Patzaichin
and Toma Simionov (ROU)
 Enrique Míguez
and Narcisco Suárez (ESP)
1988 Seoul  Viktor Reneysky
and Nicolae Juravschi (URS)
 Marek Dopierała
and Marek Łbik (POL)
 Philippe Renaud
and Joël Bettin (FRA)
1992 Barcelona  Dmitri Dovgalenok
and Aleksandr Maseikov (EUN)
 Ulrich Papke
and Ingo Spelly (GER)
 Martin Marinov
and Blagovest Stoyanov (BUL)
1996 Atlanta  György Kolonics
and Csaba Horváth (HUN)
 Viktor Reneysky
and Nicolae Juravschi (MDA)
 Gheorghe Andriev
and Grigore Obreja (ROU)
2000 Sydney  Ferenc Novák
and Imre Pulai (HUN)
 Daniel Jędraszko
and Paweł Baraszkiewicz (POL)
 Mitică Pricop
and Florin Popescu (ROU)
2004 Athens  Meng Guanliang
and Yang Wenjun (CHN)
 Ibrahim Rojas
and Ledis Balceiro (CUB)
 Alexander Kostoglod
and Aleksandr Kovalyov (RUS)
2008 Beijing  Meng Guanliang
and Yang Wenjun (CHN)
 Sergey Ulegin
and Alexander Kostoglod (RUS)
 Christian Gille
and Thomasz Wylenzek (GER)

C-2 10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Václav Mottl
and Zdeněk Škrland (TCH)
 Frank Saker
and Harvey Charters (CAN)
 Rupert Weinstabl
and Karl Proisl (AUT)
1948 London  Steven Lysak
and Stephen Macknowski (USA)
 Václav Havel
and Jiří Pecka (TCH)
 Georges Dransart
and Georges Gandil (FRA)
1952 Helsinki  Georges Turlier
and Jean Laudet (FRA)
 Kenneth Lane
and Donald Hawgood (CAN)
 Egon Drews
and Wilfried Soltau (GER)
1956 Melbourne  Pavel Kharin
and Gratsian Botev (URS)
 Georges Dransart
and Marcel Renaud (FRA)
 Imre Farkas
and József Hunics (HUN)

K-1 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1976 Montreal  Vasile Dîba (ROU)  Zoltán Sztanity (HUN)  Rüdiger Helm (GDR)
1980 Moscow  Vladimir Parfenovich (URS)  John Sumegi (AUS)  Vasile Dîba (ROU)
1984 Los Angeles  Ian Ferguson (NZL)  Lars-Erik Moberg (SWE)  Bernard Brégeon (FRA)
1988 Seoul  Zsolt Gyulay (HUN)  Andreas Stähle (GDR)  Paul MacDonald (NZL)
1992 Barcelona  Mikko Kolehmainen (FIN)  Zsolt Gyulay (HUN)  Knut Holmann (NOR)
1996 Atlanta  Antonio Rossi (ITA)  Knut Holmann (NOR)  Piotr Markiewicz (POL)
2000 Sydney  Knut Holmann (NOR)  Petar Merkov (BUL)  Michael Kolganov (ISR)
2004 Athens  Adam van Koeverden (CAN)  Nathan Baggaley (AUS)  Ian Wynne (GBR)
2008 Beijing  Ken Wallace (AUS)  Adam van Koeverden (CAN)  Tim Brabants (GBR)

K-1 10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Ernst Krebs (GER)  Fritz Landertinger (AUT)  Ernest Riedel (USA)
1948 London  Gert Fredriksson (SWE)  Kurt Wires (FIN)  Eivind Skabo (NOR)
1952 Helsinki  Thorvald Strömberg (FIN)  Gert Fredriksson (SWE)  Michael Scheuer (GER)
1956 Melbourne  Gert Fredriksson (SWE)  Ferenc Hatlaczky (HUN)  Michael Scheuer (EUA)

K-1 4 × 500 metre relay

Games Gold Silver Bronze
1960 Rome  United Team of Germany (EUA)
Dieter Krause
Günther Perleberg
Paul Lange
Friedhelm Wentzke
 Hungary (HUN)
Imre Szöllősi
Imre Kemecsey
András Szente
György Mészáros
 Denmark (DEN)
Erik Hansen
Helmuth Sørensen
Arne Høyer
Erling Jessen

K-2 200 metres

Games Gold Silver Bronze
2012 London  Alexander Dyachenko
and Yury Postrigay (RUS)
 Raman Piatrushenka
and Vadzim Makhneu (BLR)
 Liam Heath
and Jon Schofield (GBR)
2016 Rio  Saúl Craviotto
and Cristian Toro (ESP)
 Liam Heath
and Jon Schofield (GBR)
 Aurimas Lankas
and Edvinas Ramanauskas (LTU)

K-2 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1976 Montreal  Joachim Mattern
and Bernd Olbricht (GDR)
 Serhei Nahorny
and Vladimir Romanovsky (URS)
 Larion Serghei
and Policarp Malîhin (ROU)
1980 Moscow  Sergei Chukhray
and Vladimir Parfenovich (URS)
 Herminio Menéndez
and Guillermo del Riego (ESP)
 Rüdiger Helm
and Bernd Olbricht (GDR)
1984 Los Angeles  Ian Ferguson
and Paul MacDonald (NZL)
 Per-Inge Bengtsson
and Lars-Erik Moberg (SWE)
 Hugh Fisher
and Alwyn Morris (CAN)
1988 Seoul  Ian Ferguson
and Paul MacDonald (NZL)
 Igor Nagayev
and Viktor Denisov (URS)
 Attila Ábrahám
and Ferenc Csipes (HUN)
1992 Barcelona  Kay Bluhm
and Torsten Gutsche (GER)
 Maciej Freimut
and Wojciech Kurpiewski (POL)
 Bruno Dreossi
and Antonio Rossi (ITA)
1996 Atlanta  Kay Bluhm
and Torsten Gutsche (GER)
 Beniamino Bonomi
and Daniele Scarpa (ITA)
 Daniel Collins
and Andrew Trim (AUS)
2000 Sydney  Zoltán Kammerer
and Botond Storcz (HUN)
 Daniel Collins
and Andrew Trim (AUS)
 Ronald Rauhe
and Tim Wieskötter (GER)
2004 Athens  Ronald Rauhe
and Tim Wieskötter (GER)
 Clint Robinson
and Nathan Baggaley (AUS)
 Raman Piatrushenka
and Vadzim Makhneu (BLR)
2008 Beijing  Saúl Craviotto
and Carlos Pérez (ESP)
 Ronald Rauhe
and Tim Wieskötter (GER)
 Raman Piatrushenka
and Vadzim Makhneu (BLR)

K-2 10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Paul Wevers
and Ludwig Landen (GER)
 Viktor Kalisch
and Karl Steinhuber (AUT)
 Tage Fahlborg
and Helge Larsson (SWE)
1948 London  Gunnar Åkerlund
and Hans Wetterström (SWE)
 Ivar Mathisen
and Knut Østby (NOR)
 Thor Axelsson
and Nils Björklöf (FIN)
1952 Helsinki  Kurt Wires
and Yrjö Hietanen (FIN)
 Gunnar Åkerlund
and Hans Wetterström (SWE)
 Ferenc Varga
and József Gurovits (HUN)
1956 Melbourne  János Urányi
and László Fábián (HUN)
 Fritz Briel
and Theodor Kleine (EUA)
 Dennis Green
and Walter Brown (AUS)

K-4 1000 metres

Games Gold Silver Bronze
1964 Tokyo  Soviet Union (URS)
Nikolai Chuzhikov
Anatoli Grishin
Vyacheslav Ionov
Vladimir Morozov
 United Team of Germany (EUA)
Günther Perleberg
Bernhard Schulze
Friedhelm Wentzke
Holger Zander
 Romania (ROU)
Simion Cuciuc
Atanase Sciotnic
Mihai Ţurcaş
Aurel Vernescu
1968 Mexico City  Norway (NOR)
Steinar Amundsen
Tore Berger
Egil Søby
Jan Johansen
 Romania (ROU)
Anton Calenic
Haralambie Ivanov
Dimitrie Ivanov
Mihai Ţurcaş
 Hungary (HUN)
Csaba Giczy
Imre Szöllősi
István Timár
István Csizmadia
1972 Munich  Soviet Union (URS)
Yuri Filatov
Yuri Stetsenko
Valeri Didenko
Vladimir Morozov
 Romania (ROU)
Aurel Vernescu
Mihai Zafiu
Roman Vartolomeu
Atanase Sciotnic
 Norway (NOR)
Egil Søby
Steinar Amundsen
Tore Berger
Jan Johansen
1976 Montreal  Soviet Union (URS)
Sergei Chukhray
Aleksandr Degtyarev
Yuri Filatov
Vladimir Morozov
 Spain (ESP)
José María Esteban
José Ramón López
Herminio Menéndez
Luis Gregorio Ramos
 East Germany (GDR)
Frank-Peter Bischof
Bernd Duvigneau
Rüdiger Helm
Jürgen Lehnert
1980 Moscow  East Germany (GDR)
Rüdiger Helm
Bernd Olbricht
Harald Marg
Bernd Duvigneau
 Romania (ROU)
Mihai Zafiu
Vasile Dîba
Ion Geantă
Nicuşor Eşanu
 Bulgaria (BUL)
Borislav Borisov
Bozhidar Milenkov
Lazar Khristov
Ivan Manev
1984 Los Angeles  New Zealand (NZL)
Grant Bramwell
Ian Ferguson
Paul MacDonald
Alan Thompson
 Sweden (SWE)
Per-Inge Bengtsson
Tommy Karls
Lars-Erik Moberg
Thomas Ohlsson
 France (FRA)
François Barouh
Philippe Boccara
Pascal Boucherit
Didier Vavasseur
1988 Seoul  Hungary (HUN)
Zsolt Gyulay
Ferenc Csipes
Sándor Hódosi
Attila Ábrahám
 Soviet Union (URS)
Aleksandr Motuzenko
Sergey Kirsanov
Igor Nagayev
Viktor Denisov
 East Germany (GDR)
Kay Bluhm
André Wohllebe
Andreas Stähle
Hans-Jörg Bliesener
1992 Barcelona  Germany (GER)
Mario Von Appen
Oliver Kegel
Thomas Reineck
André Wohllebe
 Hungary (HUN)
Ferenc Csipes
Zsolt Gyulay
Attila Ábrahám
László Fidel
 Australia (AUS)
Ramon Andersson
Kelvin Graham
Ian Rowling
Steven Wood
1996 Atlanta  Germany (GER)
Thomas Reineck
Olaf Winter
Detlef Hofmann
Mark Zabel
 Hungary (HUN)
András Rajna
Gábor Horváth
Ferenc Csipes
Attila Adrovicz
 Russia (RUS)
Oleg Gorobiy
Sergey Verlin
Georgiy Tsybulnikov
Anatoli Tishchenko
2000 Sydney  Hungary (HUN)
Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Gábor Horváth
 Germany (GER)
Jan Schäfer
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Poland (POL)
Grzegorz Kotowicz
Adam Seroczyński
Dariusz Białkowski
Marek Witkowski
2004 Athens  Hungary (HUN)
Zoltán Kammerer
Botond Storcz
Ákos Vereckei
Gábor Horváth
 Germany (GER)
Andreas Ihle
Mark Zabel
Björn Bach
Stefan Ulm
 Slovakia (SVK)
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
2008 Beijing  Belarus (BLR)
Raman Piatrushenka
Aliaksei Abalmasau
Artur Litvinchuk
Vadzim Makhneu
 Slovakia (SVK)
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Tarr
 Germany (GER)
Lutz Altepost
Norman Bröckl
Torsten Eckbrett
Björn Goldschmidt
2012 London  Australia (AUS)
Tate Smith
David Smith
Murray Stewart
Jacob Clear
 Hungary (HUN)
Zoltán Kammerer
Dávid Tóth
Tamás Kulifai
Dániel Pauman
 Czech Republic (CZE)
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štĕrba
2016 Rio  Germany (GER)
Max Rendschmidt
Tom Liebscher
Max Hoff
Marcus Gross
 Slovakia (SVK)
Denis Myšák
Erik Vlček
Juraj Tarr
Tibor Linka
 Czech Republic (CZE)
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba

K-1 (folding) 10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Gregor Hradetzky (AUT)  Henri Eberhardt (FRA)  Xaver Hörmann (GER)

K-2 (folding) 10000 metres

Games Gold Silver Bronze
1936 Berlin  Erik Bladström
and Sven Johansson (SWE)
 Erich Hanisch
and Willi Horn (GER)
 Piet Wijdekop
and Kees Wijdekop (NED)
Women

Current Program

Slalom

 

K-1

Games Gold Silver Bronze
1972 Munich  Angelika Bahmann (GDR)  Gisela Grothaus (FRG)  Magdalena Wunderlich (FRG)
1976-1988 not included in the Olympic program
1992 Barcelona  Elisabeth Micheler-Jones (GER)  Danielle Woodward (AUS)  Dana Chladek (USA)
1996 Atlanta  Štěpánka Hilgertová (CZE)  Dana Chladek (USA)  Myriam Fox-Jerusalmi (FRA)
2000 Sydney  Štěpánka Hilgertová (CZE)  Brigitte Guibal (FRA)  Anne-Lise Bardet (FRA)
2004 Athens  Elena Kaliská (SVK)  Rebecca Giddens (USA)  Helen Reeves (GBR)
2008 Beijing  Elena Kaliská (SVK)  Jacqueline Lawrence (AUS)  Violetta Oblinger-Peters (AUT)
2012 London  Émilie Fer (FRA)  Jessica Fox (AUS)  Maialen Chourraut (ESP)
2016 Rio  Maialen Chourraut (ESP)  Luuka Jones (NZL)  Jessica Fox (AUS)
2020 Tokyo      

K-1 200 metres

Games Gold Silver Bronze
2012 London  Lisa Carrington (NZL)  Inna Osypenko-Radomska (UKR)  Nataša Dušev-Janić (HUN)
2016 Rio  Lisa Carrington (NZL)  Marta Walczykiewicz (POL)  Inna Osypenko-Radomska (AZE)
2020 Tokyo  

K-1 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1948 London  Karen Hoff (DEN)  Alida van der Anker-Doedens (NED)  Fritzi Schwingl (AUT)
1952 Helsinki  Sylvi Saimo (FIN)  Gertrude Liebhart (AUT)  Nina Savina (URS)
1956 Melbourne  Yelizaveta Dementyeva (URS)  Therese Zenz (EUA)  Tove Søby (DEN)
1960 Rome  Antonina Seredina (URS)  Therese Zenz (EUA)  Daniela Walkowiak (POL)
1964 Tokyo  Lyudmila Khvedosiuk (URS)  Hilde Lauer (ROU)  Marcia Jones (USA)
1968 Mexico City  Lyudmila Pinayeva (URS)  Renate Breuer (FRG)  Viorica Dumitru (ROU)
1972 Munich  Yulia Ryabchinskaya (URS)  Mieke Jaapies (NED)  Anna Pfeffer (HUN)
1976 Montreal  Carola Zirzow (GDR)  Tatiana Korshunova (URS)  Klára Rajnai (HUN)
1980 Moscow  Birgit Fischer (GDR)  Vanja Gesheva (BUL)  Antonina Melnikova (URS)
1984 Los Angeles  Agneta Andersson (SWE)  Barbara Schüttpelz (FRG)  Annemiek Derckx (NED)
1988 Seoul  Vanja Gesheva (BUL)  Birgit Schmidt (GDR)  Izabela Dylewska (POL)
1992 Barcelona  Birgit Schmidt (GER)  Rita Kőbán (HUN)  Izabela Dylewska (POL)
1996 Atlanta  Rita Kőbán (HUN)  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)
2000 Sydney  Josefa Idem Guerrini (ITA)  Caroline Brunet (CAN)  Katrin Borchert (AUS)
2004 Athens  Natasa Janics (HUN)  Josefa Idem Guerrini (ITA)  Caroline Brunet (CAN)
2008 Beijing  Inna Osypenko (UKR)  Josefa Idem (ITA)  Katrin Wagner-Augustin (GER)
2012 London  Danuta Kozák (HUN)  Inna Osypenko-Radomska (UKR)  Bridgitte Hartley (RSA)
2016 Rio  Danuta Kozák (HUN)  Emma Jørgensen (DEN)  Lisa Carrington (NZL)
2020 Tokyo    

K-2 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1960 Rome  Mariya Shubina
and Antonina Seredina (URS)
 Therese Zenz
and Ingrid Hartmann (EUA)
 Klára Fried-Bánfalvi
and Vilma Egresi (HUN)
1964 Tokyo  Roswitha Esser
and Annemarie Zimmermann (EUA)
 Francine Fox
and Glorianne Perrier (USA)
 Hilde Lauer
and Cornelia Sideri (ROU)
1968 Mexico City  Roswitha Esser
and Annemarie Zimmermann (FRG)
 Anna Pfeffer
and Katalin Rozsnyói (HUN)
 Lyudmila Pinayeva
and Antonina Seredina (URS)
1972 Munich  Lyudmila Pinayeva
and Yekaterina Kuryshko (URS)
 Ilse Kaschube
and Petra Grabowski (GDR)
 Maria Nichiforov
and Viorica Dumitru (ROU)
1976 Montreal  Nina Gopova
and Galina Kreft (URS)
 Anna Pfeffer
and Klára Rajnai (HUN)
 Bärbel Köster
and Carola Zirzow (GDR)
1980 Moscow  Carsta Genäuß
and Martina Bischof (GDR)
 Galina Alexeyeva
and Nina Trofimova (URS)
 Éva Rakusz
and Mária Zakariás (HUN)
1984 Los Angeles  Agneta Andersson
and Anna Olsson (SWE)
 Alexandra Barre
and Susan Holloway (CAN)
 Josefa Idem
and Barbara Schüttpelz (FRG)
1988 Seoul  Birgit Schmidt
and Anke Nothnagel (GDR)
 Vanja Gesheva
and Diana Paliiska (BUL)
 Annemiek Derckx
and Annemarie Cox (NED)
1992 Barcelona  Ramona Portwich
and Anke von Seck (GER)
 Agneta Andersson
and Susanne Gunnarsson (SWE)
 Rita Kőbán
and Éva Dónusz (HUN)
1996 Atlanta  Agneta Andersson
and Susanne Gunnarsson (SWE)
 Birgit Fischer
and Ramona Portwich (GER)
 Anna Wood
and Katrin Borchert (AUS)
2000 Sydney  Birgit Fischer
and Katrin Wagner (GER)
 Katalin Kovács
and Szilvia Szabó (HUN)
 Aneta Pastuszka
and Beata Sokołowska (POL)
2004 Athens  Katalin Kovács
and Natasa Janics (HUN)
 Birgit Fischer
and Carolin Leonhardt (GER)
 Aneta Pastuszka
and Beata Sokołowska-Kulesza (POL)
2008 Beijing  Katalin Kovács
and Natasa Janics (HUN)
 Beata Mikołajczyk
and Aneta Konieczna (POL)
 Marie Delattre
and Anne-Laure Viard (FRA)
2012 London  Franziska Weber
and Tina Dietze (GER)
 Katalin Kovács
and Natasa Dusev-Janics (HUN)
 Beata Mikołajczyk
and Karolina Naja (POL)
2016 Rio  Gabriella Szabó
and Danuta Kozák (HUN)
 Franziska Weber
and Tina Dietze (GER)
 Beata Mikołajczyk
and Karolina Naja (POL)
2020 Tokyo      

K-4 500 metres

Games Gold Silver Bronze
1984 Los Angeles  Romania (ROU)
Agafia Constantin
Nastasia Ionescu
Tecla Marinescu
Maria Ştefan
 Sweden (SWE)
Agneta Andersson
Anna Olsson
Eva Karlsson
Susanne Wiberg
 Canada (CAN)
Alexandra Barre
Lucie Guay
Sue Holloway
Barbara Olmsted
1988 Seoul  East Germany (GDR)
Birgit Schmidt
Anke Nothnagel
Ramona Portwich
Heike Singer
 Hungary (HUN)
Erika Géczi
Erika Mészáros
Éva Rakusz
Rita Kőbán
 Bulgaria (BUL)
Vanja Gesheva
Diana Paliiska
Ogniana Petkova
Borislava Ivanova
1992 Barcelona  Hungary (HUN)
Rita Kőbán
Éva Dónusz
Erika Mészáros
Kinga Czigány
 Germany (GER)
Katrin Borchert
Ramona Portwich
Birgit Schmidt
Anke Von Seck
 Sweden (SWE)
Anna Olsson
Agneta Andersson
Maria Haglund
Susanne Rosenqvist
1996 Atlanta  Germany (GER)
Anett Schuck
Birgit Fischer
Manuela Mucke
Ramona Portwich
 Switzerland (SUI)
Gabi Müller
Ingrid Haralamow
Sabine Eichenberger
Daniela Baumer
 Sweden (SWE)
Susanne Rosenqvist
Anna Olsson
Ingela Ericsson
Agneta Andersson
2000 Sydney  Germany (GER)
Birgit Fischer
Manuela Mucke
Anett Schuck
Katrin Wagner
 Hungary (HUN)
Rita Kőbán
Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
 Romania (ROU)
Raluca Ioniţă
Mariana Limbău
Elena Radu
Sanda Toma
2004 Athens  Germany (GER)
Birgit Fischer
Carolin Leonhardt
Maike Nollen
Katrin Wagner
 Hungary (HUN)
Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
Kinga Bóta
 Ukraine (UKR)
Inna Osypenko
Tetyana Semykina
Hanna Balabanova
Olena Cherevatova
2008 Beijing  Germany (GER)
Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
Katrin Wagner-Augustin
Conny Waßmuth
 Hungary (HUN)
Katalin Kovács
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Natasa Janics
 Australia (AUS)
Lisa Oldenhof
Hannah Davis
Chantal Meek
Lyndsie Fogarty
2012 London  Hungary (HUN)
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Katalin Kovács
Krisztina Fazekas
 Germany (GER)
Carolin Leonhardt
Franziska Weber
Katrin Wagner-Augustin
Tina Dietze
 Belarus (BLR)
Iryna Pamialova
Nadzeya Papok
Volha Khudzenka
Maryna Pautaran
2016 Rio  Hungary (HUN)
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Tamara Csipes
Krisztina Fazekas
 Germany (GER)
Sabrina Hering
Franziska Weber
Steffi Kriegerstein
Tina Dietze
 Belarus (BLR)
Marharyta Makhneva
Nadzeya Liapeshka
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
2020 Tokyo      

In one or more Games, athletes who won at least 1 medal, competing in Canoeing, male athletes

Rk Athlete Country From To Gold Silver Bronze Total
1 Gert Fredriksson Sweden 1948 1960 6 1 1 8
2 Ivan Patzaichin Romania 1968 1984 4 3 0 7
3 Knut Holmann Norway 1992 2000 3 2 1 6
4 Rüdiger Helm East Germany 1976 1980 3 0 3 6
5 David Cal Spain 2004 2012 1 4 0 5
6 Andreas Dittmer Germany 1996 2004 3 1 1 5
7 Michal Martikán Slovakia 1996 2012 2 2 1 5
8 Antonio Rossi Italy 1992 2004 3 1 1 5
9 Kay Bluhm East Germany/Germany 1988 1996 3 1 1 5
10 Ian Ferguson New Zealand 1984 1988 4 1 0 5
11 Paul MacDonald New Zealand 1984 1988 3 1 1 5
12 Olaf Heukrodt East Germany/Germany 1980 1992 1 2 2 5
13 Saúl Craviotto Spain 2008 2016 2 1 1 4
14 Eirik Verås Larsen Norway 2004 2012 2 1 1 4
15 Vadim Makhnyov Belarus 2004 2012 1 1 2 4
16 Roman Petrushenko Belarus 2004 2012 1 1 2 4
17 Adam Van Koeverden Canada 2004 2012 1 2 1 4
18 Pavol Hochschorner Slovakia 2000 2012 3 0 1 4
19 Peter Hochschorner Slovakia 2000 2012 3 0 1 4
20 Zoltán Kammerer Hungary 2000 2012 3 1 0 4
21 Ronald Rauhe Germany 2000 2016 1 1 2 4
22 Beniamino Bonomi Italy 1996 2004 1 3 0 4
23 György Kolonics Hungary 1996 2004 2 0 2 4
24 Torsten Gutsche Germany 1992 1996 3 1 0 4
25 Ferenc Csipes Hungary 1988 1996 1 2 1 4
26 Zsolt Gyulay Hungary 1988 1992 2 2 0 4
27 Greg Barton United States 1984 1992 2 0 2 4
28 Vasile Dîba Romania 1976 1980 1 1 2 4
29 Matija Ljubek Yugoslavia 1976 1984 2 1 1 4
30 Bernd Olbricht East Germany 1976 1980 2 1 1 4
31 Isaquias Queiroz Brazil 2016 2016 0 2 1 3
32 Sebastian Brendel Germany 2012 2016 3 0 0 3
33 Josef Dostál Czech Republic 2012 2016 0 1 2 3
34 Liam Heath Great Britain 2012 2016 1 1 1 3
35 Yuriy Cheban Ukraine 2008 2016 2 0 1 3
36 David Florence Great Britain 2008 2016 0 3 0 3
37 Ken Wallace Australia 2008 2016 1 0 2 3
38 Christian Gille Germany 2004 2008 1 1 1 3
39 Andreas Ihle Germany 2004 2012 1 1 1 3
40 Aleksandr Kostoglod Russia 2004 2008 0 2 1 3
41 Erik Vlček Slovakia 2004 2016 0 2 1 3
42 Tomasz Wylenzek Germany 2004 2008 1 1 1 3
43 Tim Brabants Great Britain 2000 2008 1 0 2 3
44 Tony Estanguet France 2000 2012 3 0 0 3
45 Maksim Opalev Russia 2000 2008 1 1 1 3
46 Botond Storcz Hungary 2000 2004 3 0 0 3
47 Tim Wieskötter Germany 2000 2008 1 1 1 3
48 Gábor Horváth Hungary 1996 2004 2 1 0 3
49 Mark Zabel Germany 1996 2004 1 2 0 3
50 Clint Robinson Australia 1992 2004 1 1 1 3
51 Attila Ábrahám Hungary 1988 1992 1 1 1 3
52 Nikolay Bukhalov Bulgaria 1988 1992 2 0 1 3
53 Nicolae Juravschi Moldova/Soviet Union 1988 1996 2 1 0 3
54 Ivans Klementjevs Latvia/Soviet Union 1988 1996 1 2 0 3
55 Victor Reneischi Moldova/Soviet Union 1988 1996 2 1 0 3
56 Ingo Spelly East Germany/Germany 1988 1992 1 2 0 3
57 André Wohllebe East Germany/Germany 1988 1992 1 0 2 3
58 Lars-Erik Moberg Sweden 1984 1984 0 3 0 3
59 Vladimir Parfenovich Soviet Union 1980 1980 3 0 0 3
60 Toma Simionov Romania 1980 1984 2 1 0 3
61 Serhiy Chukhrai Soviet Union 1976 1980 3 0 0 3
62 Herminio Menéndez Spain 1976 1980 0 2 1 3
63 Oleksandr Shaparenko Soviet Union 1968 1972 2 1 0 3
64 Tamás Wichmann Hungary 1968 1976 0 2 1 3
65 Volodymyr Morozov Soviet Union 1964 1972 3 0 0 3
66 Aurel Vernescu Romania 1964 1972 0 1 2 3
67 Erik Hansen Denmark 1960 1968 1 0 2 3
68 Imre Szöllősi Hungary 1960 1968 0 2 1 3
69 Leon Rotman Romania 1956 1960 2 0 1 3
70 János Parti Hungary 1952 1960 1 2 0 3
71 Michel Scheuer Germany 1952 1956 1 0 2 3
72 Georges Dransart France 1948 1956 0 1 2 3
73 Kurt Wires Finland 1948 1952 2 1 0 3
74 Jan Brzák-Felix Czechoslovakia 1936 1952 2 1 0 3
75 Marcus Groß Germany 2016 2016 2 0 0 2
76 Max Rendschmidt Germany 2016 2016 2 0 0 2
77 Daniel Havel Czech Republic 2012 2016 0 0 2 2
78 Max Hoff Germany 2012 2016 1 0 1 2
79 Richard Hounslow Great Britain 2012 2016 0 2 0 2
80 Jon Schofield Great Britain 2012 2016 0 1 1 2
81 Jan Štěrba Czech Republic 2012 2016 0 0 2 2
82 Lukáš Trefil Czech Republic 2012 2016 0 0 2 2
83 Aleksandr Bogdanovich Belarus 2008 2012 1 1 0 2
84 Andrey Bogdanovich Belarus 2008 2012 1 1 0 2
85 Martin Hollstein Germany 2008 2012 1 0 1 2
86 Juraj Tarr Slovakia 2008 2016 0 2 0 2
87 Nathan Baggaley Australia 2004 2004 0 2 0 2
88 Aleksandr Kovalyov Russia 2004 2004 0 1 1 2
89 György Kozmann Hungary 2004 2008 0 0 2 2
90 Fabien Lefèvre France 2004 2008 0 1 1 2
91 Meng Guanliang China 2004 2008 2 0 0 2
92 Michal Riszdorfer Slovakia 2004 2008 0 1 1 2
93 Richard Riszdorfer Slovakia 2004 2008 0 1 1 2
94 Ondřej Štěpánek Czech Republic 2004 2008 0 1 1 2
95 Attila Vajda Hungary 2004 2008 1 0 1 2
96 Jaroslav Volf Czech Republic 2004 2008 0 1 1 2
97 Yang Wenjun China 2004 2008 2 0 0 2
98 Björn Bach Germany 2000 2004 0 2 0 2
99 Ledys Balceiro Cuba 2000 2004 0 2 0 2
100 Petar Merkov Bulgaria 2000 2000 0 2 0 2
101 Henrik Nilsson Sweden 2000 2004 1 1 0 2
102 Markus Oscarsson Sweden 2000 2004 1 1 0 2
103 Florin Popescu Romania 2000 2000 1 0 1 2
104 Mitică Pricop Romania 2000 2000 1 0 1 2
105 Ibrahim Rojas Cuba 2000 2004 0 2 0 2
106 Stefan Ulm Germany 2000 2004 0 2 0 2
107 Ákos Vereckei Hungary 2000 2004 2 0 0 2
108 Danny Collins Australia 1996 2000 0 1 1 2
109 Martin Doktor Czech Republic 1996 1996 2 0 0 2
110 Csaba Horváth Hungary 1996 1996 1 0 1 2
111 Imre Pulai Hungary 1996 2000 1 0 1 2
112 Daniele Scarpa Italy 1996 1996 1 1 0 2
113 Andrew Trim Australia 1996 2000 0 1 1 2
114 Franck Adisson France 1992 1996 1 0 1 2
115 Dariusz Białkowski Poland 1992 2000 0 0 2 2
116 Pierpaolo Ferrazzi Italy 1992 2000 1 0 1 2
117 Wilfrid Forgues France 1992 1996 1 0 1 2
118 Grzegorz Kotowicz Poland 1992 2000 0 0 2 2
119 Ulrich Papke Germany 1992 1992 1 1 0 2
120 Lukáš Pollert Czech Republic/Czechoslovakia 1992 1996 1 1 0 2
121 Thomas Reineck Germany 1992 1996 2 0 0 2
122 Jiří Rohan Czech Republic/Czechoslovakia 1992 1996 0 2 0 2
123 Miroslav Šimek Czech Republic/Czechoslovakia 1992 1996 0 2 0 2
124 György Zala Hungary 1992 1996 0 0 2 2
125 Viktor Denisov Soviet Union 1988 1988 0 2 0 2
126 Marek Dopierała Poland 1988 1988 0 1 1 2
127 Kelvin Graham Australia 1988 1992 0 0 2 2
128 Martin Marinov Bulgaria 1988 1992 0 0 2 2
129 Ihor Nahaiev Soviet Union 1988 1988 0 2 0 2
130 Michał Śliwiński Unified Team/Soviet Union 1988 1992 0 2 0 2
131 Andreas Stähle East Germany 1988 1988 0 1 1 2
132 Marek Łbik Poland 1988 1988 0 1 1 2
133 Per-Inge Bengtsson Sweden 1984 1984 0 2 0 2
134 Bernard Brégeon France 1984 1984 0 1 1 2
135 Larry Cain Canada 1984 1984 1 1 0 2
136 Hugh Fisher Canada 1984 1984 1 0 1 2
137 Didier Hoyer France 1984 1992 0 0 2 2
138 Henning Lynge Jakobsen Denmark 1984 1984 0 1 1 2
139 Alwyn Morris Canada 1984 1984 1 0 1 2
140 Mirko Nišović Yugoslavia 1984 1984 1 1 0 2
141 Alan Thompson New Zealand 1984 1984 2 0 0 2
142 Lyubomir Lyubenov Bulgaria 1980 1980 1 1 0 2
143 Serhiy Postriekhin Soviet Union 1980 1980 1 1 0 2
144 Tamás Buday Hungary 1976 1976 0 0 2 2
145 Bernd Duvigneau East Germany 1976 1980 1 0 1 2
146 Oszkár Frey Hungary 1976 1976 0 0 2 2
147 Joachim Mattern East Germany 1976 1976 1 1 0 2
148 Serhiy Nahorniy Soviet Union 1976 1976 1 1 0 2
149 Serhiy Petrenko Soviet Union 1976 1976 2 0 0 2
150 Luis Ramos Spain 1976 1980 0 1 1 2
151 Vladimir Romanovsky Soviet Union 1976 1976 1 1 0 2
152 István Szabó Hungary 1976 1980 0 1 1 2
153 Aleksandr Vinogradov Soviet Union 1976 1976 2 0 0 2
154 Vasyl Yurchenko Soviet Union 1976 1980 0 1 1 2
155 Géza Csapó Hungary 1972 1976 0 1 1 2
156 Yuriy Filatov Soviet Union 1972 1976 2 0 0 2
157 Yury Lobanov Soviet Union 1972 1980 1 0 1 2
158 Mihai Zafiu Romania 1972 1980 0 2 0 2
159 Steinar Amundsen Norway 1968 1972 1 0 1 2
160 Tore Berger Norway 1968 1972 1 0 1 2
161 Serghei Covaliov Romania 1968 1972 1 1 0 2
162 Csaba Giczy Hungary 1968 1968 0 1 1 2
163 Jan Johansen Norway 1968 1972 1 0 1 2
164 Detlef Lewe West Germany 1968 1972 0 1 1 2
165 Egil Søby Norway 1968 1972 1 0 1 2
166 István Timár-Geng Hungary 1968 1968 0 1 1 2
167 Mihály Hesz Hungary 1964 1968 1 1 0 2
168 Rolf Peterson Sweden 1964 1972 1 1 0 2
169 Afanase Sciotnic Romania 1964 1972 0 1 1 2
170 Mihai Țurcaș Romania 1964 1968 0 1 1 2
171 Holger Zander Germany 1964 1964 0 1 1 2
172 György Mészáros Hungary 1960 1960 0 2 0 2
173 Günter Perleberg Germany 1960 1964 1 1 0 2
174 Sven-Olov Sjödelius Sweden 1960 1964 2 0 0 2
175 András Szente Hungary 1960 1960 0 2 0 2
176 Friedhelm Wentzke Germany 1960 1964 1 1 0 2
177 Gratsian Botev Soviet Union 1956 1956 1 1 0 2
178 Gennady Bukharin Soviet Union 1956 1956 0 0 2 2
179 Imre Farkas Hungary 1956 1960 0 0 2 2
180 Pavel Kharin Soviet Union 1956 1956 1 1 0 2
181 Egon Drews Germany 1952 1952 0 0 2 2
182 Yrjö Hietanen Finland 1952 1952 2 0 0 2
183 Max Raub Austria 1952 1956 0 0 2 2
184 Wilfried Soltau Germany 1952 1952 0 0 2 2
185 Thorvald Strömberg Finland 1952 1952 1 1 0 2
186 Herbert Wiedermann Austria 1952 1956 0 0 2 2
187 Gunnar Åkerlund Sweden 1948 1952 1 1 0 2
188 Ture Axelsson Finland 1948 1948 0 0 2 2
189 Nils Björklöf Finland 1948 1948 0 0 2 2
190 Georges Gandil France 1948 1948 0 0 2 2
191 Frank Havens United States 1948 1952 1 1 0 2
192 Josef Holeček Czechoslovakia 1948 1952 2 0 0 2
193 Bohumil Kudrna Czechoslovakia 1948 1952 1 1 0 2
194 Steve Lysak United States 1948 1948 1 1 0 2
195 Steve Macknowski United States 1948 1948 1 1 0 2
196 Hans Wetterström Sweden 1948 1952 1 1 0 2
197 Harvey Charters Canada 1936 1936 0 1 1 2
198 Henri Eberhardt France 1936 1948 0 1 1 2
199 Gregor Hradetzky Austria 1936 1936 2 0 0 2
200 Karl Proisl Austria 1936 1936 0 1 1 2
201 Warren Saker Canada 1936 1936 0 1 1 2
202 Rupert Weinstabl Austria 1936 1936 0 1 1 2
203 Roman Anoshkin Russia 2016 2016 0 0 1 1
204 Maxime Beaumont France 2016 2016 0 1 0 1
205 Matej Beňuš Slovakia 2016 2016 0 1 0 1
206 Joe Clarke Great Britain 2016 2016 1 0 0 1
207 Valentin Demyanenko Azerbaijan 2016 2016 0 1 0 1
208 Denis Gargaud Chanut France 2016 2016 1 0 0 1
209 Takuya Haneda Japan 2016 2016 0 0 1 1
210 Peter Kauzer Slovenia 2016 2016 0 1 0 1
211 Gauthier Klauss France 2016 2016 0 0 1 1
212 Aurimas Lankas Lithuania 2016 2016 0 0 1 1
213 Tom Liebscher Germany 2016 2016 1 0 0 1
214 Tibor Linka Slovakia 2016 2016 0 1 0 1
215 Taras Mishchuk Ukraine 2016 2016 0 0 1 1
216 Denis Myšák Slovakia 2016 2016 0 1 0 1
217 Matthieu Peche France 2016 2016 0 0 1 1
218 Jiří Prskavec Czech Republic 2016 2016 0 0 1 1
219 Edvinas Ramanauskas Lithuania 2016 2016 0 0 1 1
220 Ilya Shtokalov Russia 2016 2016 0 0 1 1
221 Erlon Silva Brazil 2016 2016 0 1 0 1
222 Ladislav Škantár Slovakia 2016 2016 1 0 0 1
223 Peter Škantár Slovakia 2016 2016 1 0 0 1
224 Lachlan Tame Australia 2016 2016 0 0 1 1
225